Solistpriset 2024: Finalen

Kungliga Musikaliska Akademiens prestigefyllda pris har fått sina tre finalister: sopranerna Matilda Sterby och Kathrin Lorenzen, och saxofonisten Theo Hillborg. Missa inte denna rafflande finalkonsert och prisutdelning med Sveriges Radios Symfoniorkester och dirigent Tobias Ringborg. Radioprofilen Erik Blix är kvällens värd.

Säsong 2023/2024
Datum har passerat
Berwaldhallen

Konserten sänds direkt i Sveriges Radio P2 och på Berwaldhallen Play lördag 13 januari kl 18:00.

De tre finalisterna i Solistpriset – Matilda Sterby, Kathrin Lorenzen och Theo Hillborg – tävlar om solistkontrakt, turnéer över hela Sverige, inspelningar, radiosändningar med Sveriges Radio P2 samt en prissumma på 100 000 kr. Solistpriset delas ut vartannat år och är Kungl. Musikaliska Akademiens största pris för yngre musiker.

Matilda Sterby, född 1991, har studerat i Stockholm och i Oslo. Hon har sjungit på scener som Staatsoper Hannover, Badisches Staatstheater, GöteborgsOperan, Läckö Slottsopera och Malmö Opera. På hennes repertoarval står bland annat Sången till månen ur Dvořáks Rusalka – en drömroll för Matilda – och Amandas aria ur Lars Johan Werles Tintomara, som hon sjöng på Läckö slott 2020.

I Tintomara håller Amanda, som Matilda säger, på att bli spritt språngande galen: ”Hon säger precis vad hon tänker och känner i stunden och växlar känslolägen på en sekund. Det är befriande att få sjunga, inte bara för känslouttrycket men också med tanke på vilket tonspråk den galenskapen för med sig. Sedan är det roligt med svensk musik och spännande att få sjunga på sitt eget modersmål.”

Theo Hillborg, född 1996, utbildades i London och i Stockholm och är medlem i Stockholms Saxofonkvartett, en av Europas främsta ensembler för ny musik. Han har valt att spela Takashi Yoshimatsus saxofonkonsert Cyber Bird Concerto från 1994.

Valet att spela just Cyber Bird Concerto kom naturligt för Theo, som spelat en hel del annan musik av Takashi Yoshimatsu, och därmed är väl bekant med tonsättaren. Konserten är influerad av jazz, och i stycket får vi följa en fågel – saxofonen – på dess resa genom färger, vindar och stämningslägen.

Kathrin Lorenzen, född 1994, är utbildad i Leipzig och Saarbrücken. Nu studerar hon vid Kungliga Musikhögskolan i Stockholm parallellt med sin anställning i Radiokören. Kathrin har valt att sjunga verk av Bach, Messiaen och Mahler, tre tonsättare som ligger henne varmt om hjärtat.

”De har på många sätt kontrasterande tonspråk, men jag tycker det är spännande att väva samman de olika klangvärldarna och visa hur de ändå kan komplettera varandra,” berättar Kathrin. ”Styckena har gemensamma tidlösa teman: en tacksamhet för det jordiska livet med all dess sinnlighet och njutning, men vi får också lyfta blicken upp mot det himmelska, som ibland låter sig anas i musiken.”

Medan juryn överlägger spelar orkestern Tebogo Monnakgotlas See. Verket beställdes sommaren 2023 av operaorkestern i Görlitz i forna Östtyskland, och i musiken ville Monnakgotla skildra de före detta kolgruvorna i regionen som har gjorts om till sjöar: ”Det börjar kargt, grått och tomt. Men så kommer slagverkaren in och spelar något som kan tolkas som hjärtslag. Hålet fylls så att säga successivt med liv – ungefär som när gruvorna i området sakta fylldes med vatten”, berättar hon.

När See klingat ut väntar tillkännagivandet av vinnaren. Att årets finalister hållit hög nivå bekräftas av Fredrik Wetterqvist, uttagningsomgångens juryordförande och ständig sekreterare i akademien: ”Det har varit en fantastiskt hög nivå på samtliga nominerade och våra tre finalister håller absolut toppklass. Ser vi tillbaka på tidigare vinnare vet vi att Solistpriset är en försäkran för en framgångsrik karriär som solist.”

Solistpriset är en rikstäckande tävling som sker i samarbete mellan Kungl. Musikaliska Akademien, Sveriges Radio/Berwaldhallen, Göteborgs Symfoniker AB, Musik i Syd och Rosenborg Gehrmans Stiftelse för svensk musik. Även Malmö Live Konserthus och Norrbottensmusiken bidrar till priset. Tävlingen är öppen för sångare och musiker som söker Kungl. Musikaliska Akademiens nationella stipendieprov inom konstmusikområdet.

Text: Hedvig Ljungar

OBS! Konserten startar kl 18.00 (tidigare annonserad starttid 15.00)

Till denna konsert erbjuder vi ett specialpris för barn och ungdomar t.o.m. 26 år – 100 kr

Ungefärlig konsertlängd: 2 tim 40 min (inklusive paus)

Kommande konserter

  • 24 september

    Adès, Bengtson & vänner

    Thomas Adès, Klassiska artisten i P2: Ellinor Bengtson och musiker ur Radiosymfonikerna bjuder in till en kammarmusikkonsert där Adès musik framförs jämte verk av Manuel de Fallas, Camille Saint-Saëns och Gerald Barry.
    Läs mer
  • Kirill Gerstein vid flygel.
    25–26 september
    130 - 475 kr

    Adès, Gerstein & Sibelius

    Den brittiske dirigenten och kompositören Thomas Adès gästar Berwaldhallen och Sveriges Radios Symfoniorkester tillsammans med pianisten Kirill Gerstein i musik av Adès, Berlioz och Sibelius.
    Läs mer & biljetter
  • Dekorativ bild med texten Radiojazzgruppen på.
    28 september
    300 - 400 kr

    Radiojazzgruppen: Scandinavian Songbook II

    Radiojazzgruppen med Nils Landgren gör ett efterlängtat återbesök i Berwaldhallen med musik från den skandinaviska jazz-, folk- och popskatten, allt genom arrangören,...
    Läs mer & biljetter
  • Gregor Zubicky står luta mot en byst föreställande Wolfgang Amadeus Mozart mot en rosa bakgrund med noter.
    1 oktober
    100 - 420 kr

    Upptäck Mozarts Gran Partita

    Upptäck Mozarts Serenad nr 10 "Gran Partita" tillsammans med Radiosymfonikerna och Gregor Zubicky!
    Läs mer & biljetter