Solistpriset 2024: Finalen

Kungliga Musikaliska Akademiens prestigefyllda pris har fått sina tre finalister: sopranerna Matilda Sterby och Kathrin Lorenzen, och saxofonisten Theo Hillborg. Missa inte denna rafflande finalkonsert och prisutdelning med Sveriges Radios Symfoniorkester och dirigent Tobias Ringborg. Radioprofilen Erik Blix är kvällens värd.

Säsong 2023/2024
Datum har passerat
Berwaldhallen

Konserten sänds direkt i Sveriges Radio P2 och på Berwaldhallen Play lördag 13 januari kl 18:00.

De tre finalisterna i Solistpriset – Matilda Sterby, Kathrin Lorenzen och Theo Hillborg – tävlar om solistkontrakt, turnéer över hela Sverige, inspelningar, radiosändningar med Sveriges Radio P2 samt en prissumma på 100 000 kr. Solistpriset delas ut vartannat år och är Kungl. Musikaliska Akademiens största pris för yngre musiker.

Matilda Sterby, född 1991, har studerat i Stockholm och i Oslo. Hon har sjungit på scener som Staatsoper Hannover, Badisches Staatstheater, GöteborgsOperan, Läckö Slottsopera och Malmö Opera. På hennes repertoarval står bland annat Sången till månen ur Dvořáks Rusalka – en drömroll för Matilda – och Amandas aria ur Lars Johan Werles Tintomara, som hon sjöng på Läckö slott 2020.

I Tintomara håller Amanda, som Matilda säger, på att bli spritt språngande galen: ”Hon säger precis vad hon tänker och känner i stunden och växlar känslolägen på en sekund. Det är befriande att få sjunga, inte bara för känslouttrycket men också med tanke på vilket tonspråk den galenskapen för med sig. Sedan är det roligt med svensk musik och spännande att få sjunga på sitt eget modersmål.”

Theo Hillborg, född 1996, utbildades i London och i Stockholm och är medlem i Stockholms Saxofonkvartett, en av Europas främsta ensembler för ny musik. Han har valt att spela Takashi Yoshimatsus saxofonkonsert Cyber Bird Concerto från 1994.

Valet att spela just Cyber Bird Concerto kom naturligt för Theo, som spelat en hel del annan musik av Takashi Yoshimatsu, och därmed är väl bekant med tonsättaren. Konserten är influerad av jazz, och i stycket får vi följa en fågel – saxofonen – på dess resa genom färger, vindar och stämningslägen.

Kathrin Lorenzen, född 1994, är utbildad i Leipzig och Saarbrücken. Nu studerar hon vid Kungliga Musikhögskolan i Stockholm parallellt med sin anställning i Radiokören. Kathrin har valt att sjunga verk av Bach, Messiaen och Mahler, tre tonsättare som ligger henne varmt om hjärtat.

”De har på många sätt kontrasterande tonspråk, men jag tycker det är spännande att väva samman de olika klangvärldarna och visa hur de ändå kan komplettera varandra,” berättar Kathrin. ”Styckena har gemensamma tidlösa teman: en tacksamhet för det jordiska livet med all dess sinnlighet och njutning, men vi får också lyfta blicken upp mot det himmelska, som ibland låter sig anas i musiken.”

Medan juryn överlägger spelar orkestern Tebogo Monnakgotlas See. Verket beställdes sommaren 2023 av operaorkestern i Görlitz i forna Östtyskland, och i musiken ville Monnakgotla skildra de före detta kolgruvorna i regionen som har gjorts om till sjöar: ”Det börjar kargt, grått och tomt. Men så kommer slagverkaren in och spelar något som kan tolkas som hjärtslag. Hålet fylls så att säga successivt med liv – ungefär som när gruvorna i området sakta fylldes med vatten”, berättar hon.

När See klingat ut väntar tillkännagivandet av vinnaren. Att årets finalister hållit hög nivå bekräftas av Fredrik Wetterqvist, uttagningsomgångens juryordförande och ständig sekreterare i akademien: ”Det har varit en fantastiskt hög nivå på samtliga nominerade och våra tre finalister håller absolut toppklass. Ser vi tillbaka på tidigare vinnare vet vi att Solistpriset är en försäkran för en framgångsrik karriär som solist.”

Solistpriset är en rikstäckande tävling som sker i samarbete mellan Kungl. Musikaliska Akademien, Sveriges Radio/Berwaldhallen, Göteborgs Symfoniker AB, Musik i Syd och Rosenborg Gehrmans Stiftelse för svensk musik. Även Malmö Live Konserthus och Norrbottensmusiken bidrar till priset. Tävlingen är öppen för sångare och musiker som söker Kungl. Musikaliska Akademiens nationella stipendieprov inom konstmusikområdet.

Text: Hedvig Ljungar

OBS! Konserten startar kl 18.00 (tidigare annonserad starttid 15.00)

Till denna konsert erbjuder vi ett specialpris för barn och ungdomar t.o.m. 26 år – 100 kr

Ungefärlig konsertlängd: 2 tim 40 min (inklusive paus)

Kommande konserter

  • 12 april
    250 - 395 kr

    Let’s Change the Rules! – skydda naturen med körsång

    Efter att ha engagerat människor världen över kommer nu konserten Let’s Change the Rules till Berwaldhallen. Med specialskriven musik av kompositörer från olika länder väntar engagerande låtar där olika förhållningssätt kommer till tals – förnekelse, ilska, förtvivlan – som också landar i en känsla av hopp.
    Läs mer & biljetter
  • 15 april
    175 kr

    Ukrainsk vår: Utan hopp hoppas jag

    Finsk och ukrainsk musik och poesi möts på Finlandsinstitutet under Lesja Ukrajinkas ord Spera spem spero (”Utan hopp hoppas jag”). Musiker ur Sveriges Radios Symfoniorkester framför Sibelius Voces Intimae och Ljatosjynskys Stråkkvartett nr 4.
    Läs mer & biljetter
  • Ellinor Bengtson står framför ett rött sammetsdraperi i en brun blus och svarta byxor. Genom en glipa i draperiet ser tar sig ljus in. Hon har ställt sin trumpet på ett bord framför henne.
    16–17 april
    130 - 475 kr

    Strauss Elektra-svit

    Fyrtal i kvinnlig kraft när Ellinor Bengtson intar scenen för Arutiunians lyriska, folkmusikinspirerade trumpetkonsert jämte dirigenten Eva Ollikainen. Mirjam Tallys meditativa Alpha Waves får urpremiär, och efter paus väntar Richard Strauss dramatiska Elektra-svit.
    Läs mer & biljetter
  • 24–25 april
    130 - 475 kr

    Emelyanychev tolkar Salonen & Schumann

    Nattens gudinna Nyx väcks till liv i Esa-Pekka Salonens symfoniska dikt, varpå sydkoreanska Yeol Eum Son briljerar vid flygeln. Efter paus väntar Schumanns ”Rhenska” symfoni – allt under ledning av förste gästdirigent Maxim Emelyanychev.
    Läs mer & biljetter