Inställd - Kongl. Teknologkörens 90-årsjubileum

År 2020 fyller Kongliga Teknologkören 90 år och det vill vi fira med dunder och brak! Vi bjuder in till konsert tillsammans med symfoniorkestern KTH:s Akademiska Kapell och studentkörer från hela landet. Välkommen till en eftermiddag full av klassiska verk för både kör och orkester, såväl som fartfyllda studentikosa upptåg.

Säsong 2019/2020
Datum har passerat
Berwaldhallen

Konserten inleds, som sig bör, med en “Ouverture” skriven av Emil Råberg, en ung svensk tonsättare vars verk för kör kommit att bli mycket uppskattade av körsångare och publik. I konsertens första del får vi sedan höra Andreas Halléns “Philharmonie” och Edward Elgars “Go, song of mine”. Två fina exempel på senromatiska hyllningar till musiken. Det är ju gemenskapen i musiken som vi firar med denna jubileumskonsert. Det blir även verk av Eric Whitacre och Claude Debussy. Sedan följer en del där Teknologkören tillsammans med andra inbjudna körer sjunger svenska klassiska a cappella-verk.

Vårt samarbete med KTH:s akademiska kapell, som vi håller mycket kärt, manifesterar sig i denna konsert i framförandet av den vackraste tänkbara musiken för orkester och kör. Brahms beskriver med hjälp av Hörderlins text människans predikament och det skulle kunna slutat i andra delens molltonart men i stället ger oss Brahms ett optimistiskt slut i sin Ödessång i mjukaste C-dur. Därefter bjuds alla in att sjunga med i en sing-along-version av Hallelujakören ur Händels “Messias”.

Inställd konsert

Med anledning av Folkhälsomyndighetens rekommendation och Regeringens beslut om att begränsa offentliga evenemang till max 500 personer är konserten inställd. Läs mer på vår sida med information om coronaviruset.

Konsertlängd: 2 tim 15 min inklusive paus
Extern arrangör: Kongl. Teknologkören

Kommande konserter

  • Artisten Petter. Hans hand har en klackring, han bär en mörk tröja och en halskedja.
    Fullsatt
    29–31 januari
    170 - 560 kr

    Petter möter Sveriges Radios Symfoniorkester

    För första gången sedan 2013 är det äntligen dags för Petter Alexis Askergren – Petter – att ta plats på Berwaldhallens scen med Sveriges Radios Symfoniorkester och dirigent Hans Ek.
    Läs mer
  • En allvarlig man med axellångt hår i militäruniform blickar ut mot en mörkblå kväll. I händerna håller han NATOs blå flagga med vit kompassrosemblem.
    1 februari
    150 kr

    Arméchefens konsert ALLIED

    Arméchefen och Arméns musikkår bjuder in till ALLIED – en musikalisk hyllning till allians, vänskap och gemensamt ansvar.
    Läs mer & biljetter
  • Bild på en porträttbyst i marmor av en kvinna med slöja framför ansiktet. Bakgrunden är mörkt röd och man kan ana noter.
    Fåtal platser kvar
    6–7 februari
    130 - 475 kr

    Mozarts Requiem

    Förste gästdirigent Maxim Emelyanychev leder Radiosymfonikerna och Radiokören i Wolfgang Amadeus Mozarts mäktiga och ikoniska dödsmässa. Dessutom John Adams repetitiva och pulserande Shaker Loops som följs av den svenska premiären av skotske kompositören James MacMillans Composed in August.
    Läs mer & biljetter
  • Fullsatt
    7 februari
    100 - 420 kr

    Extrainsatt! Mozarts Requiem

    Extrainsatt Mozarts Requiem på grund av högt publiktryck! Förste gästdirigent Maxim Emelyanychev leder Radiosymfonikerna och Radiokören i Wolfgang Amadeus Mozarts mäktiga och ikoniska dödsmässa Requiem.
    Läs mer