Ges ej Mäkelä i Mahlers Etta

Gustav Mahlers mäktiga första symfoni beskrevs tidigt som en symfonisk dikt: en passande beskrivning på det innehållsrika verket med inspiration från lieder, klezmermusik, folksagor och till och med barnkammarvisan Broder Jakob. Ännu mer symfonisk skönhet väntar i Robert Schumanns friska och virtuosa Konsertstycke för fyra horn.

Säsong 2020/2021
Datum har passerat
Berwaldhallen

Av Mahlers symfonier har nu turen kommit för Radiosymfonikerna att framföra hans första symfoni i D-dur. Dessutom är det ett sällsynt tillfälle att få höra Robert Schumanns virtuosa konsertstycke för fyra solohorn. Allt detta under ledning av orkesterns förste gästdirigent Klaus Mäkelä.

Gustav Mahlers första symfoni har en komplicerad tillkomsthistoria och existerar i en rad olika versioner. Det mesta av musiken skrevs 1887–1888, ursprungligen komponerad och framförd som en tondikt med programinnehåll i fem satser. Först 1896 tillkom den nu vanliga symfoniversionen i fyra satser. Undertiteln Titan är efter romanen med samma namn av den tyske författaren Jean Paul som inspirerade Mahler till den ursprungliga tondikten.

Precis som Schubert tidigare gjort i flera av sina senare kammarmusikverk använder Mahler teman ur en av sina samtidigt komponerande sångcykler. I detta fall rör det sig om en vandrande gesälls sånger, Lieder eines fahrenden Gesellen. Till skillnad från Schubert går dock Mahler mera på djupet och skapar ett större, underliggande psykologiskt drama, en teknik han utvecklade i sina följande symfonier.

Som symfoniker bekänner Mahler redan nu färg och uppvisar i sin första symfoni alla karaktäristiska kännetecken: den monumentala formen, abrupta växlingar mellan nästan banala, ironiska inslag och uttrycksfull symfonikonst. Resultatet är en av Mahlers mest färgstarka och personliga, men också splittrade, symfonier.

Få instrument är så förknippade med tysk romantik som hornets varma, ädla ljud, som tycks frammana en bild av det tyska landskapets orörda skogar. På 1830-talet utvecklades naturhornet till det moderna ventilhornet, vilket gjorde det möjligt att utnyttja hela den kromatiska skalans tonförråd. Tidigare hade hornister tvingats skapa sina tonhöjder genom skickliga handjusteringar inom instrumentklockan, vilket ledde till många ”sura” och ojämna toner.

De nya klangmöjligheterna intresserade och inspirerade Robert Schumann som kom att skriva flera verk för horn. Kronan på verket är det här konsertstycket för fyra horn. Det skrevs 1849 på bara två dagar i rasande maniskt tempo då han bodde i Dresden. I första satsen, Lebhaft, presenterar sig soloinstrumenten i klassisk sonatform. Den avslutande satsen, Ser lebhaft, innehåller effektfulla passager med brutna ackord. Den skönt klingande mellansatsen, Romanze, inramas av dessa livliga yttersatser med både jakthornsfanfarer och lyriska partier.

Konsertstycket är känt för sin uttrycksfulla kvalitet och harmoniska innovation och är samtidigt ett sällsynt glansnummer för valthornet. Det kräver inte bara en skicklig solist utan fyra, i andan av den äldre barockstilens concerto grosso-form. Länge betraktades verket som så gott som ospelbart. Än i dag räknas det som mycket svårspelat, framför allt första hornets höga läge.

Text: Andreas Konvicka

Kommande konserter

  • Benjamin Grosvenor, med huvudet lutat i sin ena hand och blickar åt sidan.
    27–28 november
    130 - 475 kr

    Benjamin Grosvenor i Beethovens första pianokonsert

    Brittiske pianisten Benjamin Grosvenor tar sig an Beethovens lekfulla ungdomsverk, och Yoel Gamzou dirigerar Radiosymfonikerna i den brittiska kompositören William Waltons känslostarka symfoni nr 1 från 1935.
    Läs mer & biljetter
  • Fåtal platser kvar
    29–30 november
    50 - 295 kr

    Red Night Pop Choir Concert

    Välkommen på en sprakande, fartfylld och rolig konsert med 300 fantastiska körsångare från VocalHouse! Repertoaren består av de bästa poplåtarna från nu och då i specialskrivna arrangemang. Förutom den strålande kören, så bjuder konserten även på ett fantastiskt husband och en spännande gästartist, allt under ledning av VocalHouse körledare.
    Läs mer & biljetter
  • Sunwook Kim, Janine Jansen och Torleif Thedéen.
    2 december
    275 kr

    Recital med Janine Jansen & vänner

    Artist in Residence Janine Jansen tillsammans med cellisten Torleif Thedéen och pianisten Sunwook Kim i en exklusiv konsert med kammarmusikaliska pärlor av Dvořák, Janáček och Smetana.
    Läs mer & biljetter
  • Esa-Pekka Salonen och Janine Jansen poserar mot en svart och mörkblå bakgrund.
    Fåtal platser kvar
    5–6 december
    170 - 560 kr

    Salonen, Jansen & Ligetis Requiem

    Del tre i Esa-Pekka Salonens residens med Radiosymfonikerna, Radiokören, Eric Ericsons Kammarkör, Janine Jansen, Malena Ernman och Jennifer France i musik av Prokofjev, Ligeti och Salonen.
    Läs mer & biljetter