Längtan till Italien

Fyra olika tider på dygnet, fyra platser i Rom, men alltid med de vackra och ståtliga barrträden i blickfånget. Från lekande barn i trädgårdarna i parken Villa Borghese under högt stående sol till gryning över en romersk legion som marscherar över Via Appia. Respighis underbara symfoniska dikt Roms pinjer kontrasteras friskt av Mendelssohns lekfulla, sprudlande och dansanta italienska symfoni, Symfoni nr 4 A-dur.

Säsong 2019/2020
Datum har passerat
Berwaldhallen
1 tim

Den unge tyske dirigenten Thomas Guggeis började studera fysik i München, men övergick snart till pianostudier och så småningom även dirigering. Säsongen 2016–2017 assisterade han Daniel Barenboim på Staatsoper i Berlin. ”I början var jag bara en av många pianister på teatern, men jag sökte mig så ofta jag kunde till Barenboim för att ställa frågor om musiken, om dirigering och till slut fick jag repetera med orkestern. Jag hade stora möjligheter i Berlin att få lära känna några av de stora artister som arbetade där.” I mars 2018 fick han göra ett hastigt inhopp i en ny uppsättning av Salome vid Staatsoper i Berlin och sedan hösten 2018 är han förste kapellmästare vid operan i Stuttgart. Kvällens program präglat av nostalgisk längtan till Italien kan passa Thomas Guggeis väl. Han tillbringade en del av sin studietid i Milano innan han flyttade till Berlin.

Felix Mendelssohns fjärde symfoni är fylld med intryck från den italienska kulturen – människorna, landskapet, konsten – som tolkas i musik. ”Den italienska symfonin artar sig bra! Det kommer att bli ett av mina gladaste verk, särskilt sista satsen. Jag har inte hittat något för den långsamma satsen ännu, men jag tror att jag spar det till Neapel” skrev han hem till sin syster Fanny. Det var i oktober 1830 som Felix Mendelssohn påbörjade sin vistelse i Italien. Först i mars 1833 avslutade han symfonin i Berlin och två månader senare fick den sitt första framförande, i London under ledning av tonsättaren själv. Det blev succé då, och blir det garanterat även nu.

Ottorino Respighi och hans pinjer i Rom har en helt annan berättelse. Här är det pinjerna själva som är mitt i skeendet. De är inte åskådare eller resenärer som Mendelssohn utan de ser själva och upplever barnens glädje, de kan förnimma dödens skugga, de hör näktergalens sång och bevittnar soldaterna som marscherar. En fantastiskt vacker berättelse i fyra kapitel om Roms pinjer.

Text: Evabritt Selén

Kommande konserter

  • Yuja Wang, pianist, står och tittar mot en staty.
    Fullsatt
    12–13 mars
    350 - 750 kr

    Salonen & Wang x 2

    Artist in Residence Esa-Pekka Salonen gästas av världspianisten Yuja Wang för att tillsammans framföra inte en, utan två pianokonserter.
    Läs mer
  • Fåtal platser kvar
    14 mars
    100 kr

    Kulturskolans orkesterfestival

    Under en tongivande festivaldag möts unga musiker från hela Stockholmsregionen för att tillsammans fira sin passion: orkesterspelet och den klassiska musiken. Festivalen...
    Läs mer & biljetter
  • Fåtal platser kvar
    21 mars
    100 - 420 kr

    Radiokören & Dalasinfoniettan: The Wanderers

    Roland Pöntinen spelar Robert Schumanns pianokonsert före Radiokören och Dalasinfoniettan uruppför Matthew Petersons andra symfoni The Wanderers
    Läs mer & biljetter
  • Foto: Bengt H. Malmqvist © Premium Rockshot
    Fullsatt
    26–28 mars
    350 - 650 kr

    En hyllningskonsert till Ted Gärdestad 70 år

    Sveriges Radios Symfoniorkester hyllar Ted Gärdestad, en av Sveriges mest älskade artister och låtskrivare i fyra konserter under mars 2026, det år han skulle ha fyllt 70. Tillsammans med Ellen Krauss, Seinabo Sey, Niklas Strömstedt och Teds dotter Sara Zacharias bjuder orkestern, under ledning av Erik Arvinder, på nytolkningar av de melodier som blivit en självklar del av den svenska musikhistorien.
    Läs mer