Dvořák symfoni nr 9 – Från nya världen

I Dvořáks mest spelade och älskade verk, symfonin han skrev under sina år i USA, låter han tjeckisk musiktradition möta ursprungsamerikanska influenser, här i tolkning av den prisade dirigenten Elim Chan. Elizabeth Ogoneks förtätade verk In Silence är inspirerat av barocktonsättaren Heinrich Ignaz von Biber och skrivet för violinisten Benjamin Beilman, som gästar Sveriges Radios Symfoniorkester för första gången.

Säsong 2021/2022
Datum har passerat
Berwaldhallen

Konserten sänds i Sveriges Radio P2 11 november kl. 19:03.

Benjamin Beilman & Elim Chan

Som solist i denna konsert med musik av den New York-baserade tonsättaren Elisabeth Ogonek och av Antonín Dvořák, välkomnar vi den unga amerikanska violinisten Benjamin Beilman till Berwaldhallen för första gången. Beilman studerade vid bland annat Curtis Institute of Music i Philadelphia, för Christian Tetzlaff vid Kronbergakademien i Tyskland och har framträtt vid de största konserthusen i såväl Europa som USA.

Elisabeth Ogoneks musik har beskrivits som ”skimrande” och ”dramatisk” av tidningen Chicago Tribune. I violinkonserten In Silence har hon inspirerats av barockmusik; närmare bestämt av 1600-talstonsättaren och violinvirtuosen Heinrich Biber och speciellt hans mysteriesonater. In Silence fick sitt uruppförande i Chicago 2017, med just Beilman som solist och med samma orkesterledare som i denna konsert står på pulten framför Sveriges Radios Symfoniorkester – den unga prisbelönade dirigenten Elim Chan. Hon är chefdirigent för Antwerp Symphony Orchestra och förste gästdirigent för Royal Scottish National Orchestra. Som gästdirigent har hon framträtt med framstående ensembler som London Symphony Orchestra, Mariinskijteaterns orkester och Concertgebouworkestern i Amsterdam. Hon har också tidigare varit chefdirigent vid Norrlandsoperan i Umeå.

Antonin Dvořáks nionde symfoni, ”Från nya världen”, komponerades under tonsättarens tid som direktör för National Conservatory i New York i början av 1890-talet. Dvořák hör till de där tonsättarna i musikhistorien som var född med en gudabenådad förmåga att skapa melodier, en egenskap som i den nionde symfonin verkligen visar sig från sin bästa sida.  Snillrika tematiska idéer följer på varandra som på ett glittrande pärlband. Symfonin är också ett verk med stora kontraster. I finalen bjuds på dramatisk slagkraftighet och nervkittlande frenesi, men Dvořák har också gett plats för förtjusande lyriska avsnitt med översvallande skönhet, som i exempelvis den berömda largosatsen. Det är kort sagt oemotståndlig musik och det är inte svårt att förstå varför verket allt sedan uruppförandet 1893 i New York är hans oftast spelade symfoni.

Text: Axel Lindhe

Dvořáks nionde symfoni, ”Från nya världen” ersätter tidigare angivna Enigmavariationerna. Konserten den 13 oktober är inställd.

Ungefärlig konsertlängd: 1 tim 30 min inkl. paus

Kommande konserter

  • NDR Elbphilharmonie Orchester
    28 augusti
    450 - 750 kr

    Mästerverk av Bruch och Brahms med NDR Elbphilharmonie Orchester

    Elbfilharmoniorkestern gör ett sällsynt Sverigebesök under Östersjöfestivalens premiärkväll. Med sig har de stjärnviolinisten María Dueñas och sin chefsdirigent Alan Gilbert.
    Läs mer & biljetter
  • Anna von Hausswolff och Mikael Karlsson
    Fåtal platser kvar
    29 augusti
    350 - 650 kr

    Mörker & Extas med Karlsson & von Hausswolff

    Upplev en kväll där det sköna och skrämmande möts. För Östersjöfestivalen har Anna von Hausswolff och Mikael Karlsson skapat stycket Grand Guignol som de uruppför med Radiosymfonikerna och Radiokören under ledning av Omer Meir Wellber.
    Läs mer & biljetter
  • Violinisten Reanud Capucon står med sin fiol lutad mot en vägg. I bakgrunden syns Gustav Mahler Jugend Orchester spelandes i en kyrkosal. Bilden ramas in av Östersjöfestivalens grafik i svart och orange.
    30 augusti
    350 - 650 kr

    Korngold & Tjajkovskij med Gustav Mahler Jugendorchester

    Få en glimt av morgondagens ledande musiker när Europas främsta ungdomsorkester kommer till Berwaldhallen. De gästas av den franske violinisten Renaud Capuçon och leds av Radiosymfonikernas tidigare chefsdirigent Manfred Honeck.
    Läs mer & biljetter
  • 31 aug

    Familjedag och Öppet hus

    Varmt välkommen till Östersjöfestivalens traditionsenliga familjedag för alla åldrar! Prova på att spela instrument tillsammans med ungdomar från Kulturskolans orkesterskola/El Sistema, träffa...
    Läs mer