Marc Korovitch, kormästare

År 2019 utsågs han till kormästare för Radiokören! Men Marc Korovitch har chefsdirigentuppdrag över hela världen. Han brinner dessutom för undervisning och var professor i kördirigering vid Conservatoire à Rayonnement Régional de Paris och vid Pôle Supérieur Paris Boulogne Billancourt under sju år.

Marc Korovitch studerade vid Sorbonne, École Normale de Musique i Paris och Haute École de Musique i Genève för bland annat Denis Rouger, Celso Antunes, Michael Gläser, Dominique Rouits och Colin Metters.

Korovitch gästar regelbundet ACCENTUS, Chœur de Radio France, SWR Vokalensemble Stuttgart, Zbor HRT (kroatiska Radiokören), NDR Chor, Europa Chor Akademie, WDR Chor, English Voices, Coro de la Comunidad de Madrid, RTS Choir (serbiska radions kör), Eric Ericsons Kammarkör och Groot Omroepkoor (Nederländernas Radiokör), Haag Kammarorkester, Zagrebs Barockorkester, Berliner Sinfonietta, Simfonijski orkestar Hrvatske radiotelevizije (kroatiska Radio- och TV-orkestern) och Opéra Orchestre national Montpellier Occitanie. Korovitch är även den yngsta dirigenten någonsin som har dirigerat Concerto Köln i Tyskland och på turné i Italien och Polen.

Han samarbetar återkommande med dirigenter som Sir Simon Rattle, Herbert Blomstedt, Klaus Mäkelä, Daniel Harding, Lahav Shani, Gustavo Dudamel, Alan Gilbert, Philippe Jordan, Louis Langrée, Leonardo García Alarcón, Laurence Equilbey, Esa-Pekka Salonen och Jaap van Zweden i konserthus som Philharmonie de Paris, Theater an der Wien, Elbphilharmonie i Hamburg, Lincoln Center i New York, Berwaldhallen i Stockholm, National Auditorium of Music i Madrid, Tokyo Opera City och under stora festivaler som Radio-France festivalen i Montpellier, Rencontres Musicales d’Evian, Mozartwoche i Salzburg, Östersjöfestivalen i Stockholm och Mostly Mozart festivalen i New York.

Från 2017 till 2024 var Korovitch dirigent för Jeune Chœur de Paris och mellan 2022 och 2023 huvuddirigent för Chœur de l’Orchestre de Paris. År 2019 utsågs han till kormästare för Radiokören, i september 2022 chefsdirigent för Orchestre Colonne och är sedan 2023 chefsdirigent för Crnogorski simfonijski orkestar (Montenegros Symfoniorkester). 2024 utsågs han även till chefsdirigent för Spanska Radio- och TV-kören RTVE.

Marc Korovitch brinner för undervisning och var professor i kördirigering vid Conservatoire à Rayonnement Régional de Paris och vid Pôle Supérieur Paris Boulogne Billancourt under sju år.

Radiokören meddelade med glädje i augusti 2024 att samarbetet med kormästare Marc Korovitch förlängs med ytterligare tre år.

”Marc Korovitch har blivit en mycket uppskattad kormästare för Radiokören,  tack vare hans stora musikalitet och varma omtanke om sångarna. Det är så viktiga ingredienser för musicerandet. Vi är glada att Marc Korovitch också kommer att träda fram och dirigera kören i konserter under de kommande säsongerna”, säger Helene Stureborg, planeringschef på Radiokören.

”Jag är ödmjuk inför den stora äran att få påbörja en tredje period som kormästare för Radiokören. Att få ansvara för klangen i ensemblen, som nästa år firar sitt 100-årsjubileum, är en upplevelse för livet, både på det musikaliska och mänskliga planet. Låt oss fortsätta att vårda det svenska mirakel som den unika Radiokören representerar!” säger Marc Korovitch.

Radiokörens kommande konserter

  • Radiokören med confetti i guld
    Fullsatt
    4 oktober
    275 kr

    Jubileumskonsert med Radiokören

    En av världens främsta körer firar sitt första sekel med en sprakande jubileumskonsert!
    Läs mer
  • Karina Cannellakis dirigerar.
    9–10 oktober
    130 - 475 kr

    Rachmaninovs andra symfoni

    Dirigent Karina Cannellakis gästar Radiosymfonikerna tillsammans med sopranen Johanna Wallroth i musik av Mendelssohn, Mozart, Boulanger och Rachmaninov.
    Läs mer & biljetter
  • Ett collage med svartvita foton på Nicholas Collon och Camilla Tilling.
    6–7 november
    130 - 475 kr

    Ravel, Salonen & Lutosławski

    Den andra delen av Esa-Pekka Salonens Artist in Residence med den brittiska dirigenten Nicolas Collon och den svenska sopranen Camilla Tilling i musik av Debussy, Ravel, Salonen och Lutosławski.
    Läs mer & biljetter
  • Barbara Hannigan dirigerar. hon bär en stickad polotröja.
    19–20 november
    130 - 475 kr

    Porgy & Bess enligt Hannigan

    Polarprisvinnaren Barbara Hannigan återvänder till Berwaldhallen och Radiosymfonikerna med George Gershwins Porgy & Bess – symfonisk bild.
    Läs mer & biljetter