Finland 100 år -Sibelius & Sallinen

År 2017 firar Finland 100 år som självständig nation vilket märks hela året. Det 21-åriga stjärnskottet Klaus Mäkelä ger ett helfinskt program med purfärsk såväl som klassisk finsk musik.

Säsong 2017/2018
Datum har passerat
1 tim 5 min. Konserten sänds i P2 Live den 22 september kl 19.03.

Hör Klaus Mäkelä berätta mer om konsertprogrammet.

Det omväxlande humoristiska och skrämmande verket Nocturnal Dances of Don Juanquixote av Aulis Sallinen blandar eldig tango med virtuosa cellosolon i en vild, oförutsägbar resa. Solist är Radiosymfonikernas egen Jan-Erik Gustavsson. Den unge tonsättaren Sauli Zinovjevs Batteria uruppfördes i Helsingfors i januari och spelas nu för första gången i Sverige. Musiken är inspirerad av de fruktansvärda terrordåd som drabbar världen. Konserten avslutas med Sibelius Symfoni nr 7, ett av hans sista verk och därtill ett av hans främsta; en unik och vacker symfoni.

Konsertintroduktion 13 och 14 september kl 17.00.
Tonsättaren Sauli Zinovjev i samtal med kvällens presentatör Janna Vettergren. Obs! Samtalet är på engelska.

Kommande konserter

  • NDR Elbphilharmonie Orchester
    28 augusti
    450 - 750 kr

    Mästerverk av Bruch och Brahms med NDR Elbphilharmonie Orchester

    Elbfilharmoniorkestern gör ett sällsynt Sverigebesök under Östersjöfestivalens premiärkväll. Med sig har de stjärnviolinisten María Dueñas och sin chefsdirigent Alan Gilbert.
    Läs mer & biljetter
  • Anna von Hausswolff och Mikael Karlsson
    Fåtal platser kvar
    29 augusti
    350 - 650 kr

    Mörker & Extas med Karlsson & von Hausswolff

    Upplev en kväll där det sköna och skrämmande möts. För Östersjöfestivalen har Anna von Hausswolff och Mikael Karlsson skapat stycket Grand Guignol som de uruppför med Radiosymfonikerna och Radiokören under ledning av Omer Meir Wellber.
    Läs mer & biljetter
  • Violinisten Reanud Capucon står med sin fiol lutad mot en vägg. I bakgrunden syns Gustav Mahler Jugend Orchester spelandes i en kyrkosal. Bilden ramas in av Östersjöfestivalens grafik i svart och orange.
    30 augusti
    350 - 650 kr

    Korngold & Tjajkovskij med Gustav Mahler Jugendorchester

    Få en glimt av morgondagens ledande musiker när Europas främsta ungdomsorkester kommer till Berwaldhallen. De gästas av den franske violinisten Renaud Capuçon och leds av Radiosymfonikernas tidigare chefsdirigent Manfred Honeck.
    Läs mer & biljetter
  • 31 aug

    Familjedag och Öppet hus

    Varmt välkommen till Östersjöfestivalens traditionsenliga familjedag för alla åldrar! Prova på att spela instrument tillsammans med ungdomar från Kulturskolans orkesterskola/El Sistema, träffa...
    Läs mer