Chamber Unplugged - Saariaho, Mazzoli och Lindström

Kom närmare musiken – och musikerna – med Chamber Unplugged. Musiker ur Radiokören och Radiosymfonikerna bjuder på kammarmusik i Radiohusets Studio 2, en intim och engagerande konsertupplevelse. Inled veckan med suggestiv, tänkvärd och utforskande musik för flöjt och stråktrio.

Säsong 2017/2018
Datum har passerat
1 tim

Kaija Saariaho är inte främmande för att utforska och utmana möjligheterna hos instrumentalister och sångare. I Laconisme de l’aile prövar hon tvärflöjtens olika klanger och ljud, från det ljusa och klara till det kärva och dova. Amerikanska Missy Mazzolis folkmusikinspirerade Lies You Can Believe In handlar om vandringssägner och rövarhistorier, berättelser som har ett korn av sanning men som broderats ut för den dramatiska effektens skull. Sånger till Emelie av violinisten och tonsättaren Emmy Lindström skrevs till minnet av tsunamins offer i Thailand 2004, en stark och känslosam historia som inte behöver broderas ut.

Programändring

Det ursprungliga programmet med Arnold Bax, Albert Roussel och André Jolivet har utgått och ersatts med verk av Kaija Saariaho, Missy Mazzoli och Emmy Lindström.

Kommande konserter

  • 21 augusti
    350 - 650 kr

    Rytm och ritual

    Östersjöfestivalen 2026 inleds med premiärer och rytm! Andrés Orozco-Estrada debuterar som chefsdirigent, Anders Hillborgs Hell Mountain får Sverigepremiär och Molly Kiens A Demon in Disguise uruppförs. Sopranen Malin Byström gnistrar i Alma Mahlers Fünf Gesänge innan kvällen kulminerar i Stravinskys mäktiga Våroffer.
    Läs mer & biljetter
  • 22 augusti

    Familjedag & Öppet hus

    Varmt välkommen till Östersjöfestivalens traditionsenliga familjedag för alla åldrar! Prova på att spela instrument tillsammans med ungdomar från Orkesterskolan (Kulturskolan Stockholm), träffa Radioapan, gå på tipspromenad, besök sagohörnan, fika och förundras över det självspelande pianot.
    Läs mer
  • 22 augusti
    180 kr

    Vem räddar Alfons Åberg?

    Alfons Åberg är nyinflyttad och känner sig ensam. Ibland kommer hans låtsaskompis Mållgan, men sällan när det verkligen behövs... Välkommen på en föreställning om vänskap, baserad på Gunilla Bergströms älskade barnboksfigur Alfons Åberg!
    Läs mer & biljetter
  • 22 augusti
    80 - 275 kr

    Tillbaka till Bach med Lozakovich i Storkyrkan

    Den internationellt hyllade violinisten Daniel Lozakovich välkomnar till en exklusiv konsert i Storkyrkan med musik av hans stora musikaliska ledstjärna, Johann Sebastian Bach.
    Läs mer & biljetter