Stravinskys Våroffer

Våroffer har förhäxat och förfört lyssnare och utövare sedan premiären 1913 och är ett av många exempel på Stravinskys banbrytande konstnärskap. Två nyskapare i vår tid är Andrew Norman och Lotta Wennäkoski. Pianofantasin Suspend, med den begåvade pianisten Conrad Tao, är en hyllning till Brahms och det lekfulla, sirliga orkesterverket Flounce, som tillsammans har allt en häftig konsertöppnare skall ha.

Säsong 2018/2019
Datum har passerat
1 tim 35 min inkl. paus

Conrad Tao gästar Sveriges Radios Symfoniorkester tre gånger under säsongen 2018-19. Hör honom berätta om sin roll som pianist.

När Paris kulturelit den 29 maj 1913 bänkade sig inne på Théâtre des Champs-Elysées var de knappast förberedda på vad som skulle komma. Med Eldfågeln och Petrusjka hade Stravinsky gett en föraning om vad han var kapabel till, men med Våroffer bjöd han på musik som var banbrytande: ohejdbar energi, eruptiv livskraft och djärv rytmik strömmade mot en bestört publik. Ingen hade tidigare använt orkestern på ett så vågat sätt – stråkarna stampade fram synkoperade rytmer, valthornen råmade och slagverken kokade i en kaskad av otyglad vildsinthet. Än i dag häpnar vi över urkraften, uppfinningsrikedomen och fantasin i detta epokgörande verk.

Stravinsky var en exceptionell begåvning och detsamma kan sägas om pianisten Conrad Tao. För fem år sedan gästade han Berwaldhallen för första gången och denna säsong välkomnar vi honom vid tre tillfällen. Det är svårt att tro att han bara är 24 år – hans meritförteckning vittnar om en musiker med en imponerande karriär bakom sig. Debuten som konsertpianist skedde redan i fyraårsåldern och Tao är överhuvudtaget något av ett musikaliskt universalgeni: han är även violinist och tonsättare med flera uppskattade verk bakom sig.

Den prisbelönade tonsättaren Andrew Norman framstår som en av de mest spännande amerikanska kompositörerna i dag. I pianofantasin Suspend har Norman influerats av Brahms och två av hans mest centrala melodiska motiv: F-A-E, Frei aber einsam (fri men ensam) och F-A-F, Frei aber froh (fri men lycklig). Norman har själv talat om sitt verk som en betraktelse över ”Brahmsk dualism”. En begrundan över motsatspar som spontanitet och kontroll, känsla och struktur, eftergivenhet och besinning. Suspend hade premiär i Los Angeles 2014 med pianisten Emanuel Ax och Gustavo Dudamel som dirigent.

Just Los Angeles är numera en av Susanna Mälkkis arbetsplatser. Hon är första gästdirigent för stadens filharmoniker och även chefsdirigent för Helsingfors Stadsorkester. Mälkki har gjort sig känd som förkämpe för modern musik och var tidigare ledare för Ensemble Intercontemporain i Paris. Hon är en hett eftersökt dirigent världen över och dessutom den första kvinnan som dirigerat operaorkestern på La Scala i Milano.

Helsingfors-födda Lotta Wennäkoski studerade bland annat vid Béla Bartók-konservatoriet i Budapest och vid Sibelius-akademin i Helsingfors. Verket Flounce fick sitt uruppförande vid Last Night of the Proms 2017 under ledning av landsmannen Sakari Oramo. Själv har Wennäkoski berättat att hon fascinerades av det engelska ordet ”flounce” och dess dubbla betydelser, ”rusa” och ”volang”. Musiken kännetecknas av såväl hastiga rörelser som passager i en mer ornamenterande stil med en lättare och mer poetisk stämning.

Text: Axel Lindhe

Konsertintroduktion i Berwaldhallens nedre foajén 1 timme före konsertstart.

Kommande konserter

  • 17 - 18 april

    Bach Johannespassionen – Kvinnorna runt Korset

    Cantemus framför Bachs Johannespassion med kör, solister, orkester och dansare. Nio kvinnor, dansare från dansklass på Balettakademien, medverkar i koreografi och ljussättning. Temat är att lyfta fram och gestalta kvinnorna runt Jesus kors.
    Läs mer
  • Fåtal platser kvar
    25 & 26 april
    170 - 560 kr

    Mahlers etta med Blomstedt

    Hedersdirigent Herbert Blomstedt gästar Berwaldhallen och Sveriges Radios Symfoniorkester med Mahlers första symfoni och Berwalds Symfoni nr 4.
    Läs mer & biljetter
  • En blyertsillustration av Robert Schumann mot en ljusrosa bakgrund. Bilden kantas till höger och vänster av körsbärsblom och en citronfjäril.
    30 april
    130 - 475 kr

    Schumanns vårsymfoni

    Naturen står i centrum när Magnus Fryklund leder Radiokören och Sveriges Radios Symfoniorkester i ett romantiskt vårdoftande program genomsyrat av poesins omvälvande kraft.
    Läs mer & biljetter
  • Fullsatt
    3 maj
    270 - 495 kr

    Happy Voices med Gabriel Forss & Jill Johnson

    Upplev total sångglädje med kören Happy Voices under ledning av Gabriel Forss med gästartist Jill Johnson.
    Läs mer