Vårkonsert med Team Putte och gästartist Jessica Andersson

Nu är det återigen dags för konsert med Team Putte och precis som många gånger förut är det gospel, pop och visa som står på menyn. Team Putte är en kör för alla som gillar att sjunga och varje termin avslutas med en fläskig konsert tillsammans med några duktiga musiker under ledning av kapellmästare Magnus Ahlgren. Vi har haft många gästartister genom åren. Tomas Ledin, Lisa Nilsson, Jerry Williams, Tommy Körberg, Sanna Nielsen, Uno Svenningsson, Danny Saucedo, Charlotte Perrelli m.fl. Den här gången har vi nöjet att presentera fantastiska Jessica Andersson som gästartist. Vi har även en liten överraskning i form av en gospelartist direkt influgen ifrån Chicago Illinois som kommer att få taket i Berwaldhallen att lyfta…som det så många gånger gör när Team Putte bjuder på konsert.

Säsong 2018/2019
Datum har passerat

Allt under ledning av körledare och grundaren Putte Nelsson.

Kommande konserter

  • Oljemålning av Felix Mendelssohn. I handen är ett exemplar av hans lovsångspartitur, inklippt.
    22 maj

    Mendelssohns Lobgesang

    Festliga fanfarer, brusande orkesterkaskader och stämningsfulla körer väntar när Radiokören gästas av Västerås Sinfonietta, Musica Vitae och dirigent Simon Crawford-Phillips i Felix Mendelssohns andra symfoni "Lobgesang".
    Läs mer
  • Sthlm Mass Choir i Berwaldhallen
    Fåtal platser kvar
    24 maj
    300 - 350 kr

    Sthlm Mass Choir

    Stockholms svängigaste “Mass Choir” bjuder in till en gospelkonsert under ledning av Cedwin Sandanam, körledaren bakom Tensta Gospel Choir. Upplev den mäktiga känslan av 500 röster som framför traditionella såväl som moderna, men framförallt svängiga, gospellåtar.
    Läs mer & biljetter
  • 27 maj
    175 kr

    Han finns, förstår du

    På Finlandsinstitutet möts fransk och finländsk kammarmusik med den intensiva brevväxlingen mellan Siri Derkert och Valle Rosenberg. Görel Crona och Johan Fagerudd ger röst åt breven, medan Henrik Naimark Meyers, Astrid Lindell och Thomas Rudberg framför Sibelius miniatyrer och Ravels pianotrio.
    Läs mer & biljetter
  • Fåtal platser kvar
    29–30 maj
    170 - 560 kr

    Gilbert tolkar Mahlers nia

    Alan Gilbert ersätter Herbert Blomstedt som dirigent när Radiosymfonikerna framför Gustav Mahlers gripande Symfoni nr 9.
    Läs mer & biljetter