Upptäck Haydn: Londonsymfonin

Åren i London blev några av de lyckligaste i Haydns liv. Han var respekterad och uppskattad och hade såväl tid att resa som att komponera. Några av hans mest kända verk blev till på engelsk mark, som Londonsymfonin och Sinfonia concertante. Även operan Filosofens själ skrevs i London, men den uruppfördes först 140 år efter Haydns bortgång. Konsertmästare Tomo Keller, solister ur Radiosymfonikerna och prisade sopranen Karin Dahlberg ger en hyllningskväll värdig denne klassicismens mästare.

Säsong 2019/2020
Datum har passerat
Berwaldhallen
1 tim 45 min (inkl. paus)

Här berättar Malin Broman och Tomo Keller om sin relation till Haydn.

Oratoriet Skapelsen från 1798 tillhör musikhistoriens stora mästerverk. Inledningen Die Vorstellung des Chaos, bilden av kaos, har alltid haft högsta kultstatus, inte minst bland andra tonsättare. Författaren Lars Gustafsson har kallat Skapelsen ett science-fiction-oratorium, Haydns hyllning till ordning istället för kaos. Denna skapelseberättelse bygger på en text av en okänd författare som bygger på John Miltons berömda epos Det förlorade paradiset. Librettot överlämnades till Haydn under hans andra vistelse i London. Trots flera försök att locka Haydn till England dröjde den första resan till nyårsdagen 1791, i följe med impressarion Johann Salomon.

Stora succéer väntade i England, men på operans område gick det mindre bra. Haydns sista opera Filosofens själ, en version av berättelsen om Orfeus och Eurydike, var en engelsk beställning. Men teatern där den skulle uruppföras förlorade sin licens under repetitionsarbetet. Haydns Sinfonia concertante, en konsert för orkester och violin-, cello-, oboe- och fagottsolister, tillkom 1792 under denna första London-period. På denna konsert är förstås alla solister medlemmar av Sveriges Radios Symfoniorkester. Efter äldre tiders mönster genomförs hela konserten utan dirigent, med konsertmästare Tomo Keller som musikalisk ledare.

Scena di Berenice skrev Haydn då han var i London för andra gången, än en gång med stor succé. Haydn var älskad av både publik och societet och sångscenen uruppfördes på King’s Theatre vid Haymarket på en för tonsättaren mycket förmånlig konsert: ”Jag tjänade 4 000 gulden i kväll. Något sådant är bara möjligt i England” skrev han hem till Wien. Med text från italienske librettisten Metastasios libretto Antigono skildras Berenice, förlovad med Antigono men förälskad i hans son Demetrio. Det slutar inte bra.

Vid samma konsert spelades bland annat också Haydns sista, 104:e symfoni, kallad just Londonsymfonin. Den ”handlar” knappast om London men kan säkert sägas uttrycka Haydns positiva känslor för stadens stimulerande urbana miljö. Det är musik som ömsom underhåller, skakar om och i sin tids anda skänker oss upplysning. Inga drag av avsked; den livsbejakande känslan är lika stark som i hans första symfoni nästan 40 år tidigare. Både Londonpubliken och kritikerna – kanske Haydn själv också – menade efter uruppförandet att genren nog inte kunde utvecklas vidare, inte ens av den moderna symfonins fader själv.

Text: Gunnar Lanzky-Otto

Kommande konserter

  • Nathalie Stutzmann dirigerar Sveriges Radios Symfoniorkester.
    29–30 april
    130 - 475 kr

    Bach & Brahms enligt Stutzmann

    Nathalie Stutzmann leder Radiosymfonikerna i Bachs sinfonia och ett orkesterarrangemang ur BWV 150 Herr, nach dir verlanget mich. Konserten avslutas med Brahms sista och monumentala fjärde symfoni.
    Läs mer & biljetter
  • En ängel i trä med utslagna vingar mot en mörkt rör och svar bakgrund där man även kan ana noter.
    8–9 maj
    130 - 475 kr

    Faurés Requiem

    Upplev Gabriel Faurés Requiem, som till skillnad från andra dödsmässor är känt för sin lugna och fridfulla framtoning. Sveriges Radios Symfoniorkester och Radiokören framför det under ledning av Fredrik Burstedt.
    Läs mer & biljetter
  • 11 maj
    100 kr

    På minuten gästar Berwaldhallen 

    Den klassiska radioleken På minuten intar återigen Berwaldhallen! Pia Johansson, David Batra, Helena Lindegren och Olof Wretling kommer att göra allt för att prata en hel minut utan att varken tveka eller upprepa sig. Omgiven av ett gäng pratkvarnar är det lättare sagt än gjort!
    Läs mer & biljetter
  • En målning av instrument som ligger huller om buller, delvis omsvepta av blå sammet. I två av hörnen skymtar vita körsbärsblommor.
    Fåtal platser kvar
    13 maj
    130 - 475 kr

    Abonnentkonsert: Stillhet och äventyr

    Radiosymfonikerna och Radiokören bjuder in till ett program där Greta Dahlströms körstycken och Johan Svendsens första symfoni står sida vid sida med Beethovens Havsstilla och välsignad färd och Richard Strauss stämningsfulla oboekonsert under ledning av Julie Røssland.
    Läs mer & biljetter