Kulturskolans orkesterskolas läsårsavslutning
Kulturskolans orkesterskola/El Sistema bjuder in till högtidlig läsårsavslutning. Tillsammans med orkesterskolans unga musiker från hela Stockholm, deras familjer och vänner firas sommaren in. Musik varvas med tal och stipendieutdelning; med denna årliga sommarkonsert firas nämligen alla orkesterskolans unga musiker och deras framgångar.
Den här produktionen ingår i en eller flera rabatterade konsertserier.

STHLM Youth Brass spelar i foajén på Andra raden under pausen.
Kulturskolans orkesterskola/El Sistema ger barn och unga i Stockholm möjlighet att upptäcka, lära och uttrycka sig genom musik, med orkestern och den västerländska konstmusiken som verktyg.
I orkesterskolan musicerar elever från skolor i Skärholmen, Kista, Husby, Rinkeby, Farsta, Rågsved och Hässelby. Varje vecka övar eleverna på att spela sina instrument och repeterar i olika orkestrar för att i slutet av läsåret samlas för en festlig avslutningskonsert
”Vi ger våra elever musik, instrument och orkestrar. Våra elever ger hopp till framtidens musikscen och kulturliv. Vi vill att instrumentalspel ska vara något som alla barn och unga upplever som lättillgängligt och möjligt. Vår vision är att alla elever med sina kunskaper inom västerländsk konstmusik fortsätter att upptäcka och påverka musiken och världen på egen hand.”
Ungefärligt konsertlängd: 2 tim inkl. paus
Konserten spelas in med bild.
Läs om samarbetet mellan Sveriges Radios Symfoniorkester och Kulturskolans orkesterskola/El Sistema här.