James Bond in Concert

Välkommen till en spännande konsert med Arméns musikkår. Musikkåren kommer bjuda på filmmusik ifrån en av världens längsta filmserier, ingen annan serie än om den berömda ”hemliga” agenten James Bond 007. En av orsakerna till denna filmseries ofantliga framgång är musiken som har skapats och framförts av de största och populäraste artister och kompositörer.

Säsong 2022/2023
Datum har passerat
Berwaldhallen
2 tim inklusive paus

Arméns musikkår är en fullstor symfonisk blåsorkester som består av 53 heltidsanställda musiker. Orkestern är en av Försvarsmaktens tre professionella musikkårer, och hör till Livgardet i Stockholm. Arméns musikkår gör både konserter och parader, och har ett figurativt uppvisningsprogram som är en uppskattad och spektakulär del av kårens framträdanden.

Det huvudsakliga uppdraget för Arméns musikkår är att förse Försvarsmakten, Hovet och regeringen med musik vid ceremonier och högtidliga tillfällen. Utöver det gör musikkåren konserter och parader som är öppna för allmänheten.

Varje år gör Arméns musikkår cirka 200 framträdanden, främst i Stockholm, men även nationellt och internationellt. Musikkåren har spelat på Försvarsmaktens missioner i Kosovo och Afghanistan, och deltagit vid tattooer och musikfestivaler runt om i världen.

De varierande uppdrag som musikkåren genomför kräver en stor musikalisk bredd och flexibilitet, både genre- och ensemblemässigt. Musikkåren spelar repertoar som spänner över fyra sekler, och kan tack vare sin storlek besätta och framföra allt från de största verken till kammarmusikaliska kompositioner.

Historiskt sett har Arméns musikkår en lång militärmusikalisk tradition att blicka mot, samtidigt som man utvecklar militärmusiken och för den in i framtiden. Den här kombinationen av att vårda, bära och utveckla ett arv och en tradition är en uppgift som kräver kunskap och öppenhet. Med nyfikenhet och kraft tar Arméns musikkår ansvar för arvet, samtiden och framtiden.

Byte av sångsolist:

På grund av sjukdom har sångaren Shima Niavarami tyvärr ställt in sin medverkan. Hon ersätts av Kristin Amparo. Har du köpt biljett till konserten kontaktas du av biljettkontoret.

Extern arrangör: Arméns musikkår

Kommande konserter

  • Kollage av porträtt på Petter Eldh, Sofia Jernberg och Per Texas Johansson.
    4 september

    Sofia Jernberg & Post Koma / Per Texas Johansson på Fasching

    Under Östersjöfestivalen möts flera stjärnor inom svensk jazz på den legendariska klubben Fasching. Vokalartisten Sofia Jernberg gästar Petter Eldhs Post Koma, och saxofonisten Per Texas Johansson bjuder på "Den sämsta lösningen av alla".
    Läs mer
  • 10 instrumentalister är utplacerade i ett gallerirum, somliga stående, andra sittande, med fioler, cellos, blåsinstrument och en percussion-box. På den vänstra väggen hänger stora minimalistiska målningar i olika färger - en svart, en beige, en blå och tre lila. Utmed den högra och den bortersta väggen sipprar dagsljus in från fönstren. I en av fönsterkarmarna sitter ytterligare två personer och lyssnar.
    4 september

    Waves – ARTS LAB med Voksenåsen

    Upplev morgondagens stjärnor på Östersjöfestivalen! ARTS LAB samlar lovande unga talanger från Norden i ett unikt projekt där musikaliska gränser suddas ut och konstnärliga horisonter vidgas.
    Läs mer
  • Jungfru Maria av Sassoferrato
    Fåtal platser kvar
    5 september
    350 - 650 kr

    Monteverdis Mariavesper med La Fonte Musica

    Claudio Monteverdis mästerverk Vespro della Beata Vergine väcks till liv av den italienska ensemblen La Fonte Musica. Sångsamlingen från brytpunkten mellan renässans och barock är en musikhistorisk skatt som inte bör missas.
    Läs mer & biljetter
  • Janine Jansen
    6 september

    Schuberts Oktett med Janine Jansen

    Stjärnviolinisten Janine Jansen bjuder tillsammans med sju radiosymfoniker på en afton helt ägnad åt Schuberts storslagna oktett.
    Läs mer