Beethoven 250: Kejsarkonserten

Jonathan Biss tolkar Beethovens femte pianokonsert, Kejsarkonserten. Han har studerat alla Beethovens fem pianokonserter och dessutom beställt lika många nyskrivna verk av olika samtida tonsättare som relaterar till Beethovens fem konserter. Här spelar han Brett Deans Gneixendorf Music – A Winter’s Journey, ett målande och intressant porträtt av den jubilerande tonsättaren.

Säsong 2019/2020
Datum har passerat
Berwaldhallen
2 tim 15 min inkl. paus

Pianisten Jonathan Biss har sedan 2011 levt mycket nära Ludvig van Beethoven. Under nio år har han spelat in tonsättarens samtliga 32 pianosonater på totalt nio album. ”Jag har varit besatt av Beethovens musik så länge jag kan minnas. Att arbeta med den har varit en konstant källa till glädje, inspiration och frustration. I detta tror jag att jag har sällskap med de flesta musiker jag känner, oavsett ålder, utveckling och bakgrund” förklarar han. För några år sedan bad Biss ett antal tonsättare att skriva varsitt stycke som på något sätt relaterar till en av Beethovens pianokonserter. Senast Biss besökte Berwaldhallen uppförde han Beethovens första pianokonsert och Sally Beamish City Stanzas, som är ett pendangstycke till denna.

Pianokonsert nr 5 Ess-dur är Beethovens sista stora pianoverk. Han skrev det medan Napoleons armé attackerade Wien våren 1808, med fullt krigslarm utanför fönstren. Varför stycket kallas Kejsarkonserten står höjt i dunkel. Troligen var det förläggaren Johann Baptist Cramer som lade till titeln; det var i alla fall knappast Beethoven själv. Eroican kallade han först ”Bonapartesymfonin” som en hyllning till Napoleon, men när denne utnämnde sig till kejsare rev han sönder dedikationen. Pianokonserten är även känd som Militärkonserten, och visst kan man ana både kanondunder, trumpetsignaler och marschrytmer i detta trots allt ljusa stycke som Beethoven skrev då han började bli döv.

Den australiske tonsättaren Brett Deans Gneixendorf Music – A Winter’s Journey är en kommentar till Beethovens militärkonsert. Mot slutet av sitt liv tillbringade Beethoven ett par månader på sin bror Johanns egendom i den österrikiska byn Gneixendorf tillsammans med brorsonen Karl, som Beethoven hade ett nära men komplicerat förhållande till. Före besöket hade Karl försökt begå självmord och under vistelsen var Beethoven både deprimerad och medtagen. Efter ett uppslitande gräl med sin bror lämnade Beethoven abrupt egendomen på en mjölkkärra.

Arnold Schönberg skrev sin symfoniska dikt Pelleas und Melisande 1902–1903 och dirigerade själv premiären i Wien 1905. Stycket är baserat på Maurice Maeterlincks pjäs med samma namn. I detta laddade verk tänjer Schönberg romantikens harmoniska gränser till det yttersta för att uttrycka Pelléas och Mélisandes förbjudna kärlek och tragiska historia. Det är ett av Schönbergs tidiga verk, innan han kom att helt kringgå den traditionella harmoniken med sin tolvtonsteknik.

Text: Anna Hedelius

UPPTAKT: Torsdag 13 februari kl 18.00 med Eric Schüldt som berättar om den andra av de tre konserterna han valt ut för sin egen konsertserie, om mötet med det okända som uppstår i konsertsalen – och om Beethoven.

UPPTAKT: Lördag kl 14.00 med Jonas Lundblad som berättar om verken som spelas på dagens konsert.

Kommande konserter

  • Martina Batič står lutad mot en orange vägg.
    Fåtal platser kvar
    20 februari
    275 kr

    Radiokören möter Martina Batič 

    Musiken har kraften att bära, trösta och öppna dörrar till andra världar. När den slovenska dirigenten Martina Batič gästar Radiokören på Musikaliska Kvarteret väntar ljuvligt glitter för själen i en konsertkväll fylld av trygghet, hopp och ljus.
    Läs mer & biljetter
  • Eun Sun Kim sitter ner med en dirigentpinne i höger hand.
    Fåtal platser kvar
    20–21 februari
    130 - 475 kr

    Mozart, Korngold & von Paradis

    Sydkoreanska dirigenten Eun Sun Kim debuterar med Radiosymfonikerna tillsammans med polske piansten Piotr Anderszewski i Woflgang Amadeus Mozarts Pianokonsert nr 24 c-moll.
    Läs mer & biljetter
  • 22 februari
    150 kr

    Mahlers 6:a med Arméns musikkår

    Arméns musikkår bjuder på finalen ur Gustav Mahlers älskadeSymfoni nr 6 "den tragiska". Dessutom Fanny Mendelssohns ikoniska Uvertyr i C-dur och vinnaren av Blåsmusikpriset 2025, Josef Wijk, i Navarros spektakulära oboekonsert Legacy.
    Läs mer & biljetter
  • 4 mars
    175 kr

    Du skall vara min åra!

    Gunnar Ekelöf och Edith Södergrans röster möts i en stilla men laddad dialog framförd av skådespelarna Stina Ekblad och Hannes Meidal. Som musikalisk inramning framför musikerna Henrik Blixt, Emmanuel Laville och Asuka Nakamura kammarmusikaliska finsk-franska pärlor.
    Läs mer & biljetter