Vinterstämning med Radiokören

Kaspars Putniņš leder Radiokören i ett spännande program i Sankt Matteus kyrka som sträcker sig från Schumanns sista sång, Talismaner ur Fyra sånger för dubbelkör, via delar av Karlheinz Stockhausens banbrytande verk Stimmung till stämningsfulla, moderna julcarols, signerade Jan Sandström och Jonathan Harvey. Världspremiär blir det för nyskriven musik med vinter och jul som gemensamt tema av Örjan Matre och Albert Schnelzer.

Datum har passerat
Säsong: 2022/2023
Plats: Sankt Matteus kyrka,Vanadisvägen 35 , Stockholm (Karta)
Längd: 1 tim 15 min (ej paus)

Konserten sänds i Sveriges Radio P2 30 december kl 19:03.

Vinterstämning med Radiokören inleds med Robert Schumanns Fyra sånger för dubbelkör från 1848, där den sista sången Talismaner ingår, komponerades under hans mycket produktiva år i Dresden. De flesta av hans körverk som bevarats  skrevs under denna period i hans liv. Texten är av Johann Wolfgang von Goethe, och är en innerlig bön till den allra högste ”byggherren”.

Uruppförande blir det därefter för Örjan Matres Två julsånger, fritt byggda på de kända julsångerna Gläns över sjö och strand samt Den signade dag/O magnum mysterium.

Jonathan Harvey anses vara Storbritanniens främsta kompositör av elektronisk musik och har utvecklat ett komplext och personligt musikspråk som han är globalt erkänd för. The Angels beställdes av den kör han själv sjungit i som gossopran,  King’s College i Cambridge, för att framföras vid den årliga, traditionella gudstjänsten Festival Nine Lessons and Carols. Harvey låter ena halvan av kören sjunga en vacker melodi på texten av biskop John Taylor, medan den andra halvan med sitt ordlösa ackompanjemang skapar känslan av evigt lugn.

Albert Schnelzers har i sitt körverk, Glittrande kall, som även de här får sin premiär, utgått ifrån och inspirerats av Karin Boyes stämningsfulla och målande vinterdikt Barfrost ur samlingen Moln
från 1922.

Karlheinz Stockhausens unika verk Stimmung komponerades på beställning av staden Köln för Collegium Vocale 1968 och har ibland beskrivits som ett både seriellt och tonalt verk. Det är också den första stora västerländska kompositionen som helt och hållet är baserad på produktion av övertoner. Här får vi höra delar ur det 51 sektioner långa verket, som textmässigt innehåller åkallandet av en gudom, men även erotiska dikter författade av tonsättaren själv. Med sina melodiska och rytmiska variationer av upprepade ord och ibland så kallad talsång (sprechgesang) är Stimmung något alldeles oefterlikneligt.

Som avslutande verk får vi höra Jan Sandströms numera klassiska Det är en ros utsprungen som vid sidan av hans Trombonkonsert nr 1 (Motorcykelkonserten) är hans mest kända verk. Verket bygger på, och är en modern version av, Michael Praetorius kända Es a rose has sprung från 1609. Sandström saktar ned den ursprungliga fyrstämmiga versionen i slow motion, och skapar en dubbelkörig version.

Text: Andreas Konvicka

Hitta till Sankt Matteus kyrka

Kommande konserter

  • Konsertbesökare i Berwaldhallen
    3–12 september

    Konsertseriestart!

    Den närmaste veckan drar några av våra populära konsertserier igång. Kom iväg med en ny favoritserie som tar dig ur soffan och in i både gemenskap och musik!
  • 3–4 september
    170 - 560 kr

    Havsmusik och symfoniska danser med Emelyanychev & Amereau

    Radiosymfonikerna, förste gästdirigent Maxim Emelyanychev och amerikanska mezzosopranen Avery Amereau bjuder in till en musikalisk resa över stormiga hav, genom glittrande nattlandskap och symfoniska danser.
  • 9–10 september
    100 - 420 kr

    Mörka sagor och danser med Lin & Johnsson

    Kliv in i en värld av mörka sagor, mystik och dansande rytmer när Sveriges Radios Symfoniorkester och violasolisten, tillika säsongens Klassiska artisten i P2, Ami-Louise Johnsson leds av den taiwanesiska dirigenten Yi-Chen Lin.
  • Fåtal platser kvar
    12 september
    180 kr

    Niklas & Radioapan – den magiska tidsmaskinen

    Följ med Niklas och Radioapan på en fartfylld resa genom tiden! Tillsammans med Sveriges Radios Symfoniorkester och dirigent Jonas Nydesjö letar de...