Vårkonsert med Orphei Drängar och Uppsala Blåsarsymfoniker

Orphei Drängar och Uppsala Blåsarsymfoniker bjuder in till vårkonsert med ett spännande program! Vid detta samarbete – som äger rum för första gången – ser vi fram emot att musicera tillsammans. Vi ser också fram emot att ge er i publiken en konstnärlig upplevelse med både igenkänning och nya musikaliska bekantskaper.

Säsong 2021/2022
Datum har passerat
Berwaldhallen

Vid detta samarbete – som äger rum för första gången – ser vi fram emot att musicera tillsammans. Vi ser också fram emot att ge er i publiken en konstnärlig upplevelse med både igenkänning och nya musikaliska bekantskaper.

Orphei Drängar anses som en av världens främsta manskörer. Genom att alltid eftersträva högsta möjliga kvalitet, samarbeta med de bästa solisterna, dirigenterna och orkestrarna, och regelbundet beställa nyskriven musik vill OD gå i bräschen för manskörssångens utveckling i Sverige och världen.

Uppsala Blåsarsymfoniker är en av Sveriges främsta blåsorkestrar och har sedan starten i början på 2000-talet verkat inom den rika svenska blåsmusiktraditionen. Orkestern lägger stor vikt vid att framföra originalverk för blåsorkester med ett modernt sound men trivs minst lika bra inom den klassiska blåsmusikrepertoaren. Under de senaste åren har orkestern tävlat med stor framgång och har vunnit SM ett flertal gånger samt representerar Sverige i både EM och VM för blåsmusik.

Uppsala Blåsarsymfoniker och OD gör tillsammans ett uruppförande signerat den brittiske tonsättaren Philip Sparke till text av Edith Södergran. Sparke har med dikten Höstens sista blomma (i dess engelska översättning The last flower of autumn) skapat ett lyriskt och vackert verk. Dessutom bjuds ni på ett par kända operakörer, där blåsorkesterns och körens klangliga prakt och storslagna uttryck står i fokus.

OD:s repertoar sträcker sig som brukligt vid vårkonserten från den romantiska musiken till 1900-talets portalstycken, och i tillägg ett knippe vårsånger för att hylla den annalkande vackra våren.

Vi hälsar er varmt välkomna till en musikaliskt innehållsrik vårkonsert!

Konserten genomförs med stöd av: Världsklass Uppsala, Uppsala Kommun, Musik i Uppland & Kulturens

Konsertlängd: 2 tim 10 min inkl. paus

Extern arrangör: Sångsällskapet Orphei Drängar

Kommande konserter

  • Fåtal platser kvar
    25 augusti
    350 - 650 kr

    Passion och protest

    Tjeckiska Filharmonikerna intar Östersjöfestivalen! Under Semyon Bychkovs ledning framförs Sjostakovitjs första violinkonsert med Karen Gomyo som på grund av sjukdom ersätter Janine Jansen, följd av Dvořáks sjunde symfoni – en av kompositörens mest dramatiska och koncentrerade.
    Läs mer & biljetter
  • Fåtal platser kvar
    26 augusti
    350 - 650 kr

    Drömmar om frihet

    Upplev sydkoreanske stjärnskottet tillika pianisten Yunchan Lim i svensk debut tillsammans med Tjeckiska Filharmonikerna och Semyon Bychkov! Ravels älskade första pianokonsert möter Smetanas Má Vlast, ett storslaget epos om Böhmens natur, historia och själ.
    Läs mer & biljetter
  • Fullsatt
    27 augusti
    275 kr

    Berwalds septett och Dvořáks stråkserenad i Drottning Silvias Konsertsal

    Musiker ur Tjeckiska filharmonikerna och Sveriges Radios Symfoniorkester framför kammarmusikaliska mästerverk av Franz Berwald och Antonín Dvořák, i Drottning Silvias konsertsal.
    Läs mer
  • Fullsatt
    27 augusti
    350 - 650 kr

    Bortom barocken

    Östersjödagen bjuder på barockens pärlor när Jakub Józef Orliński och Il Pomo d’Oro återvänder med musik av bland andra Monteverdi, Caccini och Frescobaldi, men också återupptäckta kompositörer och verk.
    Läs mer