Truls Mørk i Dvořáks cellokonsert

Den norske stjärncellisten Truls Mørk tolkar Antonín Dvořáks romantiska cellokonsert i h-moll, en favorit hos publiken ända sedan premiären 1896 och den mest spelade och inspelade av alla cellokonserter. Dessutom Carl Nielsens dramatiska femte symfoni, i vilken virveltrumman spelar en alldeles särskild roll. Jukka-Pekka Saraste leder Sveriges Radios Symfoniorkester.

Säsong 2021/2022
Datum har passerat
Berwaldhallen
1 tim 45 min inkl. paus

Konserten sänds direkt på Berwaldhallen Play samt i Sveriges Radio P2 fredagen den 28 januari kl 19:00.

Antonín Dvořáks cellokonsert i h-moll kallas ibland för cellokonserternas kung. Verket har varit en stor favorit hos publiken ända sedan uruppförandet i London 1896 och det är verkligen inte svårt att förstå dess oerhörda popularitet; det är en konsert fylld av känslosamma och smäktande melodier, längtan och nostalgi. I likhet med den berömda nionde symfonin (”Från nya världen”) tillkom huvuddelen av cellokonserten under Dvořáks tid som direktör för National Conservatory of Music i New York, och tonspråket hos de båda verken är tydligt besläktade. I sin form känns cellokonserten väldigt symfonisk och den benämns ibland Dvořáks tionde symfoni.

Carl Nielsen bröt ny mark med sin femte symfoni, som han till stora delar komponerade i Göteborg under åren 1920-1922. Den har kallats krigssymfonin, eftersom den skrevs i skuggan av första världskriget. Nielsen var djupt gripen av krigets tragedi och förklarade att ett centralt tema i symfonin var motståndet mot ondskan. Konflikten mellan ont och gott illustreras bland annat av virveltrumman, som i slutet av första satsen instrueras att improvisera i sitt eget tempo, som en anarkistisk invasion av meningslöst hat mitt i något melodiskt och vackert.

Det dramatiska verket möttes av uppskattning, även internationellt. Men då det fick sin Stockholmspremiär var publiken inte nådig. De busvisslade och vissa flydde till och med konsertsalen i ren protest.

Text: Axel Lindhe/Anna Hedelius

Programförändring: Henri Dutilleux symfoni nr 2, Le Double och Maurice Ravel, La valse som tidigare legat med i programmet har ersatts av Carl Nielsens symfoni nr 5

På detta evenemang krävs giltigt vaccinationsbevis samt kontroll av legitimation. Gäller för dig över 18 år och tills eventuellt andra restriktioner träder i kraft.

Läs mer om Ditt trygga konsertbesök här

Kommande konserter

  • Andrés Orozco-Estrada dirigerar.
    1–2 april

    Sjostakovitjs nionde symfoni

    Blivande chefsdirigent Andrés-Orozco Estrada besöker Sveriges Radios Symfoniorkester och deras egen solocellist Aleksei Kiseliov i musik av Debussy, Tjajkovskij och till sist Sjostakovitjs nionde symfoni.
    Läs mer
  • 12 april
    250 - 395 kr

    Let’s Change the Rules! – skydda naturen med körsång

    Efter att ha engagerat människor världen över kommer nu konserten Let’s Change the Rules till Berwaldhallen. Med specialskriven musik av kompositörer från olika länder väntar engagerande låtar där olika förhållningssätt kommer till tals – förnekelse, ilska, förtvivlan – som också landar i en känsla av hopp.
    Läs mer & biljetter
  • 15 april
    175 kr

    Ukrainsk vår: Utan hopp hoppas jag

    Finsk och ukrainsk musik och poesi möts på Finlandsinstitutet under Lesja Ukrajinkas ord Spera spem spero (”Utan hopp hoppas jag”). Musiker ur Sveriges Radios Symfoniorkester framför Sibelius Voces Intimae och Ljatosjynskys Stråkkvartett nr 4.
    Läs mer & biljetter
  • Ellinor Bengtson står framför ett rött sammetsdraperi i en brun blus och svarta byxor. Genom en glipa i draperiet ser tar sig ljus in. Hon har ställt sin trumpet på ett bord framför henne.
    16–17 april
    130 - 475 kr

    Strauss Elektra-svit

    Fyrtal i kvinnlig kraft när Ellinor Bengtson intar scenen för Arutiunians lyriska, folkmusikinspirerade trumpetkonsert jämte dirigenten Eva Ollikainen. Mirjam Tallys meditativa Alpha Waves får urpremiär, och efter paus väntar Richard Strauss dramatiska Elektra-svit.
    Läs mer & biljetter