Trettondagskonsert 2023

Äntligen har det blivit dags för Berwaldhallens traditionella trettondagskonsert. Välkommen in i värmen för att njuta av ett musikaliskt fyrverkeri av stämningsfull musik, gala och glamour. Sveriges Radios Symfoniorkester och Radiokören, tillsammans med de lysande solisterna Katija Dragojevic och Tobias Westman, bjuder på ett sedvanligt överraskande späckat program. Allt under ledning av dirigenten Johannes Gustavsson.

Säsong 2022/2023
Datum har passerat
Berwaldhallen

Observera dirigent- och solistbyte på grund av sjukdom.

Fredagens konsert sänds direkt i Sveriges Radio P2 samt spelas in för SVT. Konserten sänds i SVT 2/Kulturstudion den 7 januari kl 19.00.

Solist – och dirigentbyte:

På grund av sjukdom har dirigent Alondra de la Parra och solisten Joachim Bäckström tyvärr ställt in sin medverkan. Alondra de la Parra ersätts av Johannes Gustavsson och Joachim Bäckström av Tobias Westman. Har du köpt biljett till konserterna kontaktas du av biljettkontoret.

Ungefärlig konserttid: 2 tim 10 min (inklusive paus)

Program

Leonard Bernstein: uvertyr till filmen West Side Story
Augustin Lara: Granada (utgår på grund av solistbyte)
Federico Chueca: Tango de la Menegilda ur La Gran Vía
Kerby Shaw: Celtic Dance
Carl Orff: Reie ur Carmina Burana
Carl Orff: In trutina ur Carmina Burana (utgår)
Manuel de Falla: Danza ritual del Fuego ur El amor brujo
Astor Piazzolla: Yo soy María ur María de Buenos Aires
Joby Talbot: The weeding cake ur Like water for chocolate
Leonard Bernstein: Maria ur West Side Story

PAUS

Arturo Márquez: Danzón nr 2
Pjotr Tjajkovskij: Kuda kuda kuda ur Eugen Onegin
Nils Lindberg: Shall I compare thee to a summer’s day ur O, mistress mine
Antonio Vivaldi: Sento in seno ur Il Giustino
Joby Talbot: Campfires ur Like water for chocolate
Alban Berg: Die Nachtigall: für 16 Stimmen ur Sieben frühe Lieder
Luigi Denza: Funiculì funiculà
Emmerich (Imre) Kalman: Weisst du es noch (Heller Jubel) ur Csardasfurstinnan
Igor Stravinskij: Berceuse & Final, ur Eldfågeln: Svit

Kommande konserter

  • Esa-Pekka Salonen och Janine Jansen poserar mot en svart och mörkblå bakgrund.
    Fåtal platser kvar
    5–6 december
    170 - 560 kr

    Salonen, Jansen & Ligetis Requiem

    Del tre i Esa-Pekka Salonens residens med Radiosymfonikerna, Radiokören, Eric Ericsons Kammarkör, Janine Jansen, Malena Ernman och Jennifer France i musik av Prokofjev, Ligeti och Salonen.
    Läs mer & biljetter
  • Fullsatt
    7 december
    130 - 475 kr

    Lucia med Nacka Musikklasser & Bo Sundström

    Lys upp decembermörkret med en gnistrande Luciakonsert tillsammans med Nacka musikklasser och gästartist Bo Sundström i Berwaldhallen.
    Läs mer
  • Rick Stotijn, Rebecka Törnqvist och Esa-Pekka Salonen är inklippta mot en "sotig" bakgrund. Bilden är svartvit, med undantag för en gul rektangel i övre höger hörn - en referens till Eva Dahlgrens skiva Jag vill se min älskade komma från det vilda.
    10 december
    130 - 475 kr

    Retrospektiv: Salonen

    Esa-Pekka Salonen har fått fria händer i den här konserten där gränser både mellan då och nu och mellan genrer har suddats ut.
    Läs mer & biljetter
  • Fullsatt
    12–13 december
    170 - 560 kr

    Bachs Juloratorium del 1–3

    Kom i julstämning med ett av de mest älskade och klassiska julverken tillsammans med Radiokören och Sveriges Radios Symfoniorkester.
    Läs mer