Sommarvärdarnas önskekonsert

Sommarvärdarnas önskekonsert är tillbaka – i år i en jubileumsfestlig version, när programmet Sommar i P1 firar 60 år. Precis som förra året får ett antal Sommarvärdar – både från årets upplaga och från tidigare år, önska sin favoritmusik. Musikbredden är stor; det blir allt från hårdrock till klassiskt. Sveriges Radios Symfoniorkester leds i konserten av den TV-aktuella dirigenten Cathrine Winnes. Konserten livestreamas på Play.

Säsong 2018/2019
Datum har passerat

”Att få samla många av våra fantastiska Sommarpratare under ett och samma tak – och dessutom välkomna Sommarvärdar upp på scenen för att önska musik framförd av Sveriges Radios Symfoniorkester – ett bättre firande av Sommar i P1 kunde jag inte drömma om. De medverkande värdarna är ännu hemliga, men jag kan lova att precis som förra året så kommer publiken inte att bli besviken.” säger Bibi Rödöö, programchef för Sommar i P1.

Sommarvärdarnas önskekonsert blir det officiella firandet av Sommar i P1:s 60-årsjubileum. Tage Danielssons programidé från 1959 har idag vuxit till en riktig lägereld i Sveriges Radio, hälften av den svenska befolkningen lyssnar till programmet varje sommar.

SOMMAR I P1 – KORT HISTORIK
”Det ska vara lätt musik och prat med mening i”. Så löd dåvarande underhållningschefen Tage Danielssons vision inför starten 1959. Sommarvärdens avspända ton och personliga tilltal var något nytt. De första åren var det ett begränsat antal värdar som återkom många gånger. Under sommaren 1967 flyttade Sommar till P3 som utvecklats till en bred underhållningskanal. Under 70-talet framförde en del Sommarvärdar politiska budskap och lyssnarstormarna avlöste varandra. Under 80-talet kom krav på nedläggning från proffstyckare som ansåg att programmet blivit mallat och utslätat. 1993 skulle P3 få en yngre målgrupp och Sommar fick flytta tillbaka till P1, där det först fick en mer finkulturell inriktning. Sedan dess har programmet breddats och rymmer idag Sommarvärdar från alla olika områden i samhället och med många olika perspektiv. Sedan starten 1959 har över 3 600 Sommarprogram gjorts av mer än 2 300 Sommarvärdar.

Kommande konserter

  • 27 maj

    Han finns, förstår du

    På Finlandsinstitutet möts fransk och finländsk kammarmusik med den intensiva brevväxlingen mellan Siri Derkert och Valle Rosenberg. Görel Crona och Johan Fagerudd ger röst åt breven, medan Henrik Naimark Meyers, Astrid Lindell och Thomas Rudberg framför Sibelius miniatyrer och Ravels pianotrio.
    Läs mer
  • Fåtal platser kvar
    29–30 maj
    170 - 560 kr

    Gilbert tolkar Mahlers nia

    Alan Gilbert ersätter Herbert Blomstedt som dirigent när Radiosymfonikerna framför Gustav Mahlers gripande Symfoni nr 9.
    Läs mer & biljetter
  • 31 maj
    100 kr

    Läsårsavslutning med Kulturskolans orkesterskola

    Välkommen att fira in sommaren tillsammans med Kulturskolans Orkesterskolas unga musiker, deras familjer och vänner. Den årliga vårkonserten bjuder på en eftermiddag fylld av musik, gemenskap och spelglädje, där varje ton är ett steg i barnens musikaliska resa.
    Läs mer & biljetter
  • Nicolas Altstaedt.
    4–5 juni
    130 - 475 kr

    Mälkki & Altstaedt tolkar Salonen

    Susanna Mälkki leder Radiosymfonikerna i Sibelius tondikt Okeaniderna följt av Salonens cellokonsert med den hyllade cellisten Nicolas Altstaedt. Prokofjevs Symfoni nr 5, en av 1900-talets största symfonier, som enligt tonsättaren själv hyllar den mänskliga andens styrka och skönhet, avslutar konserten och därmed säsongen 2025/2026.
    Läs mer & biljetter