Seinabo Sey möter Sveriges Radios Symfoniorkester

Sedan debuten 2013 har sångerskan och låtskrivaren Seinabo Sey blivit en av Sveriges mest efterfrågade artister med turnéer i Europa och USA. För sin musik har hon belönats med fem Grammys, och blivit utsedd till Årets artist av P3 Guld, bland mycket annat. Nu kommer hon till Sveriges Radios Symfoniorkester för att framföra sina låtar i symfoniska arrangemang, under ledning av Jonas Nydesjö.

Säsong 2024/2025
Datum har passerat
Berwaldhallen
2 tim inklusive paus

 

Se och hör konserten i efterhand

Berwaldhallen Play från fredag 27 december 19.00
i Sveriges Radio P2 fredag 27 december kl 19.03
i Sveriges Radio P4 måndag 10 januari kl 20.06

För sin musik har Seinabo Sey belönats med fem Grammys, blivit utsedd till Årets artist av P3 Guld, prisats för Bästa konsert av Verge Awards, belönats av European Border Breakers Awards och utsetts till Ulla Billquist-stipendiat. Hon är aktuell som medverkande i tv-programmet ”Så mycket bättre” och turnerade under våren i hela Skandinavien.

Seinabo Sey är en fantastisk sångerska med en av Sveriges mest unika röster. Det känns så fint att få kombinera hennes storslagna uttryck med Radiosymfonikernas nästintill oändliga musikaliska möjligheter. Som vi längtar! säger Jonas Nydesjö, dirigent.

Sveriges Radios Symfoniorkester är en av Europas mest mångsidiga orkestrar. Repertoaren omfattar såväl de stora klassiska verken som spännande ny musik och i samarbeten med tonsättare, dirigenter och solister finns en ständig strävan att bryta ny mark.

Jonas Nydesjö är dirigent och arrangör för musikal, genreöverskridande konserter, dansföreställningar, skivinspelningar och barn- och ungdomsföreställningar. Han har bland annat dirigerat uppsättningar på Folkoperan, Malmö Opera, Göteborgsoperan och Wermland Opera, samt konserter med de flesta orkestrarna i Sverige i samarbeten med bland andra Annika Norlin, Ola Salo, Håkan Hellström och många andra.

Det känns verkligen spännande att få möjlighet att samarbeta med Sveriges Radios Symfoniorkester! Att framföra mina favoritlåtar, tillsammans med Jonas Nydesjö och den fantastiska orkestern kommer bli en kväll att minnas, säger Seinabo Sey.

Text: Karl Thorson

Pepp inför konserten? Lyssna på P3 Musikdokumentär!

Kommande konserter

  • En allvarlig man med axellångt hår i militäruniform blickar ut mot en mörkblå kväll. I händerna håller han NATOs blå flagga med vit kompassrosemblem.
    Datum har passerat
    1 februari

    Arméchefens konsert ALLIED

    Arméchefen och Arméns musikkår bjuder in till ALLIED – en musikalisk hyllning till allians, vänskap och gemensamt ansvar.
    Läs mer
  • Bild på en porträttbyst i marmor av en kvinna med slöja framför ansiktet. Bakgrunden är mörkt röd och man kan ana noter.
    Fullsatt
    6–7 februari
    130 - 475 kr

    Mozarts Requiem

    Förste gästdirigent Maxim Emelyanychev leder Radiosymfonikerna och Radiokören i Wolfgang Amadeus Mozarts mäktiga och ikoniska dödsmässa. Dessutom John Adams repetitiva och pulserande Shaker Loops som följs av den svenska premiären av skotske kompositören James MacMillans Composed in August.
    Läs mer
  • Fullsatt
    7 februari
    100 - 420 kr

    Extrainsatt! Mozarts Requiem

    Extrainsatt Mozarts Requiem på grund av högt publiktryck! Förste gästdirigent Maxim Emelyanychev leder Radiosymfonikerna och Radiokören i Wolfgang Amadeus Mozarts mäktiga och ikoniska dödsmässa Requiem.
    Läs mer
  • Ett kollage med foton på Malin Bioman och Rick Stotjin med instrument framför ett foto på Berwaldhallens konsertsal.
    11–12 februari
    100 - 420 kr

    Ravel, Debussy & Beamish

    Musik av Ravel och Debussy samt ett uruppförande av Sally Beamish med Rick Stotijn och Radiosymfonikernas Malin Broman står på programmet i den här konserten med dirigent Pierre Bleuse.
    Läs mer & biljetter