Seinabo Sey möter Sveriges Radios Symfoniorkester

Sedan debuten 2013 har sångerskan och låtskrivaren Seinabo Sey blivit en av Sveriges mest efterfrågade artister med turnéer i Europa och USA. För sin musik har hon belönats med fem Grammys, och blivit utsedd till Årets artist av P3 Guld, bland mycket annat. Nu kommer hon till Sveriges Radios Symfoniorkester för att framföra sina låtar i symfoniska arrangemang, under ledning av Jonas Nydesjö.

Säsong 2024/2025
Datum har passerat
Berwaldhallen
2 tim inklusive paus

 

Se och hör konserten i efterhand

Berwaldhallen Play från fredag 27 december 19.00
i Sveriges Radio P2 fredag 27 december kl 19.03
i Sveriges Radio P4 måndag 10 januari kl 20.06

För sin musik har Seinabo Sey belönats med fem Grammys, blivit utsedd till Årets artist av P3 Guld, prisats för Bästa konsert av Verge Awards, belönats av European Border Breakers Awards och utsetts till Ulla Billquist-stipendiat. Hon är aktuell som medverkande i tv-programmet ”Så mycket bättre” och turnerade under våren i hela Skandinavien.

Seinabo Sey är en fantastisk sångerska med en av Sveriges mest unika röster. Det känns så fint att få kombinera hennes storslagna uttryck med Radiosymfonikernas nästintill oändliga musikaliska möjligheter. Som vi längtar! säger Jonas Nydesjö, dirigent.

Sveriges Radios Symfoniorkester är en av Europas mest mångsidiga orkestrar. Repertoaren omfattar såväl de stora klassiska verken som spännande ny musik och i samarbeten med tonsättare, dirigenter och solister finns en ständig strävan att bryta ny mark.

Jonas Nydesjö är dirigent och arrangör för musikal, genreöverskridande konserter, dansföreställningar, skivinspelningar och barn- och ungdomsföreställningar. Han har bland annat dirigerat uppsättningar på Folkoperan, Malmö Opera, Göteborgsoperan och Wermland Opera, samt konserter med de flesta orkestrarna i Sverige i samarbeten med bland andra Annika Norlin, Ola Salo, Håkan Hellström och många andra.

Det känns verkligen spännande att få möjlighet att samarbeta med Sveriges Radios Symfoniorkester! Att framföra mina favoritlåtar, tillsammans med Jonas Nydesjö och den fantastiska orkestern kommer bli en kväll att minnas, säger Seinabo Sey.

Text: Karl Thorson

Pepp inför konserten? Lyssna på P3 Musikdokumentär!

Kommande konserter

  • Ellinor Bengtson står framför ett rött sammetsdraperi i en brun blus och svarta byxor. Genom en glipa i draperiet ser tar sig ljus in. Hon har ställt sin trumpet på ett bord framför henne.
    16–17 april
    130 - 475 kr

    Strauss Elektra-svit

    Ellinor Bengtson intar scenen för Arutiunians lyriska, folkmusikinspirerade trumpetkonsert jämte dirigenten Patrik Ringborg och Radiosymfonikerna. Mirjam Tallys meditativa Alpha Waves får urpremiär, och efter paus väntar Richard Strauss dramatiska Elektra-svit.
    Läs mer & biljetter
  • 24–25 april
    130 - 475 kr

    Emelyanychev tolkar Salonen & Schumann

    Nattens gudinna Nyx väcks till liv i Esa-Pekka Salonens symfoniska dikt, varpå sydkoreanska Yeol Eum Son briljerar vid flygeln. Efter paus väntar Schumanns ”Rhenska” symfoni – allt under ledning av förste gästdirigent Maxim Emelyanychev.
    Läs mer & biljetter
  • 25 april
    80 - 275 kr

    Radiokören tolkar Palestrina

    Träd in i renässansen och Giovanni Pierluigi da Palestrinas meditativa klangvärld, här jämte verk av den samtida och ikoniska kompositören Arvo Pärt. Radiokören fyller Storkyrkan med välljud under ledning av Kaspars Putniņš, som gör sin sista konsert som chefsdirigent efter sex framgångsrika år.
    Läs mer & biljetter
  • Nathalie Stutzmann dirigerar Sveriges Radios Symfoniorkester.
    29–30 april
    130 - 475 kr

    Bach & Brahms enligt Stutzmann

    Nathalie Stutzmann leder Radiosymfonikerna i Bachs sinfonia och ett orkesterarrangemang ur BWV 150 Herr, nach dir verlanget mich. Konserten avslutas med Brahms sista och monumentala fjärde symfoni.
    Läs mer & biljetter