Schumann & Borisova-Ollas

Tonsättarfokus med Victoria Borisova-Ollas fortsätter i Berwaldhallen med en tredje konsert. Då får vi höra hennes dubbelkonsert för piano, Wunderbare Leiden. Konserten skrevs som en hyllning till Robert och Clara Schumann och framförs här av pianisterna David Huang och Henrik Måwe.

Säsong 2017/2018
Datum har passerat
1 tim

Lyssna redan nu på en försmak av Borisova-Ollas dubbelkonsert för piano, med David Huang och Henrik Måwe, där de också berättar om verket.

Inför Robert Schumanns 200-årsdag skrev Victoria Borisova-Ollas dubbelkonserten Wunderbare Leiden. Namnet kommer från en av Robert Schumanns dagboksanteckningar och är ett talande exempel på hans dramatiska känsloliv. Både Robert och Clara Schumann var pianister och musikaliskt kan man förnimma dem båda i Wunderbare Leiden. Dubbelkonserten framförs här av två återkommande gäster i Berwaldhallen; pianisterna David Huang och Henrik Måwe.

Robert Schumann komponerade flera större verk som gränsar till musikdramatiken, men Genoveva, som uppfördes i Leipzig 1850, samma år som Wagners Lohengrin, blev hans enda ”riktiga” opera. Operan bygger på en medeltida legend om den unga riddarhustrun Genoveva som faller offer för falska anklagelser om otrohet efter att hennes man dragit ut i korstågen.

Don Juan, Richard Strauss andra symfoniska dikt, var det verk som på allvar etablerade honom som tonsättare. I sin tondikt som komponerades 1888, kunde Strauss förena många av sina nya intryck, både från kärlekens och från musikens områden. Musiken bygger på en dikt med samma namn av Nikolaus Lenau. I sin poesi ger Lenau uttryck för Don Juans känslor genom en serie händelser som Strauss sedan har ”översatt” i sin musik: kärleksscener, en karneval och den sista duellen.

Konsertintroduktion 14 mars kl 17:00 i nedre foajén.

Invigning av Svensk Musikvår med konsertintroduktion den 15 mars kl 17.00 i övre foajén. Läs mer om Svensk Musikvår – festivalen för Svensk Konstmusik här.

Kommande konserter

  • 24 september

    Adès, Bengtson & vänner

    Thomas Adès, Klassiska artisten i P2: Ellinor Bengtson och musiker ur Radiosymfonikerna bjuder in till en kammarmusikkonsert där Adès musik framförs jämte verk av Manuel de Fallas, Camille Saint-Saëns och Gerald Barry.
    Läs mer
  • Kirill Gerstein vid flygel.
    25–26 september
    130 - 475 kr

    Adès, Gerstein & Sibelius

    Den brittiske dirigenten och kompositören Thomas Adès gästar Berwaldhallen och Sveriges Radios Symfoniorkester tillsammans med pianisten Kirill Gerstein i musik av Adès, Berlioz och Sibelius.
    Läs mer & biljetter
  • Dekorativ bild med texten Radiojazzgruppen på.
    28 september
    300 - 400 kr

    Radiojazzgruppen: Scandinavian Songbook II

    Radiojazzgruppen med Nils Landgren gör ett efterlängtat återbesök i Berwaldhallen med musik från den skandinaviska jazz-, folk- och popskatten, allt genom arrangören,...
    Läs mer & biljetter
  • Gregor Zubicky står luta mot en byst föreställande Wolfgang Amadeus Mozart mot en rosa bakgrund med noter.
    1 oktober
    100 - 420 kr

    Upptäck Mozarts Gran Partita

    Upptäck Mozarts Serenad nr 10 "Gran Partita" tillsammans med Radiosymfonikerna och Gregor Zubicky!
    Läs mer & biljetter