Radiokören: ...a riveder le stelle

En mångfald av röster och klanger från så väl den klassiska som folk- och jazzmusiken hörs i denna konsert där Radiokören under ledning av chefsdirigent Kaspars Putniņš bjuder på hela sju uruppföranden tillsammans med Arve Henriksen på trumpet, Anders Jormin på kontrabas och Sinikka Langeland på kantele. Jormin, Henriksen och Langeland och kompositörerna Mirjam Tally, Jesper Nordin och Johannes Pollak har till konserten skapat helt nya verk med grund i frågor om tillståndet i vår natur och vad vi kan lära oss av äldre tider och olika kulturers förhållningssätt till denna. Kvällen bjuder även på uruppförandet av Mats Larsson Gothes beställningsverk The Pigeons. Jan Sandströms Biegga luohte och Ingvar Lidholms …a riveder le stelle ligger som en grund i konserten som hyllar naturens ofattbara dimensioner.

Säsong 2023/2024
Datum har passerat
Berwaldhallen
1 tim 45 min, ej paus

Konserten ges i närvaro av H.K.H. Kronprinsessan Victoria.

Det drömska soundet från Arve Henriksens trumpet, Anders Jormins dansanta kontrabas och Sinnika Langelands meditativa sång och kantele har tidigare hörts i flera lyckosamma samarbeten. När trion möter Radiokören och Kaspars Putniņš i en konsert som omfattar samtida svensk musik med rötter i folkmusiken utlovas en gränsöverskridande och delvis improviserad resa med en musikalisk tråd som hyllar naturens ofattbara dimensioner.

— Sedan upplysningen har vi levt i en människocentrerad värld och åsidosatt den potential som finns i naturen med sin mångfald av färger och former. Konsten är precis som naturen en plats där vi kan nå känslomässig förståelse bortom den intellektuella, säger Kaspars Putniņš.

Tonsättaren Mirjam Tally har tidigare intresserat sig för naturens växlingar i kör- och orkesterverket Från ljus till mörker, en musikalisk färd genom årstiderna med samisk utgångspunkt. I sitt nya körverk Sky over the lake, en beställning från Radiokören, har hon tonsatt den amerikanska poeten Ann Kenistons dikt Dock, som med några skälvande rader skildrar den outgrundliga naturen och våra famlande försök att leva i den.

Jesper Nordin, som ofta hämtar inspiration från traditionell folkmusik i sitt komponerande, har i sitt nya körverk utgått från fäbodarnas språk. I uruppförandet för Radiokören är den uråldriga rösttekniken kulning det bärande element som varieras och utvecklas genom verket.

Den brittiske poeten Tom Hirons poesi står i kontakt med det outgrundliga och vilda. Hans dikter balanserar ofta på randen mellan avgrund och ljus. Då tonsättaren Johannes Pollak fick Radiokörens beställning fäste han sig vid den ännu outgivna dikten Songs for an Impossible Future, som skildrar en enveten beslutsamhet att vända förtvivlan till hopp och få något att gro i det karga.

Håkan Sandells dikt Duvorna ligger till grund för Mats Larsson Gothes körverk The Pigeons. Duvorna som har förlorat sin storhet och blivit ”bespottade luggslitna clowner” uttrycker en längtan efter att restaurera förhållandet till det fria, vilket Larsson Gothe uttrycker med spänstig vokalpolyfoni.

I centrum för Jan Sandströms körverk Biegga luohte från 1998 står jojken, den samiska uttrycksform som skapar en känslomässig förbindelse mellan människa djur och natur. Titeln betyder ”Jojk till fjällvinden” på lulesamiska och verket utgår från en jojk av prästen och jojkaren Johan Märak.

Som kontrast till Sandströms jordbundna komposition står Ingvar Lidholms portalverk …a riveder le stelle från 1974: en dramatisk och känslosam resa från helvetets mörker till himlens härlighet, ledsagad av Dante Alighieris text ur Den gudomliga komedin. I mötet med Lidholms skimrande klanger är det trots allt möjligt att tro på visionen om en värld där naturens under skänker ljus och förtröstan.

Text: Anna Hedelius

Kommande konserter

  • En målning av instrument som ligger huller om buller, delvis omsvepta av blå sammet. I två av hörnen skymtar vita körsbärsblommor.
    13 maj

    Abonnentkonsert: Stillhet och äventyr

    Radiosymfonikerna och Radiokören bjuder in till ett program där Greta Dahlströms körstycken och Johan Svendsens första symfoni står sida vid sida med Beethovens Havsstilla och välsignad färd och Richard Strauss stämningsfulla oboekonsert under ledning av Julie Røssland.
    Läs mer
  • Gregor Zubicky står lutad mot en byst av Richard Strauss mot en gröngul bakgrund med vita noter.
    20–21 maj
    100 - 420 kr

    Upptäck Strauss & Stenhammar

    Upptäck Strauss och Stenhammars musik på ett underhållande sätt tillsammans med Radiosymfonikerna, dirigent Magnus Fryklund och ciceron Gregor Zubicky, som ger spännande insikter och delar en och annan anekdot!
    Läs mer & biljetter
  • Oljemålning av Felix Mendelssohn. I handen är ett exemplar av hans lovsångspartitur, inklippt.
    22 maj
    130 - 475 kr

    Mendelssohns Lobgesang

    Festliga fanfarer, brusande orkesterkaskader och stämningsfulla körer väntar när Radiokören gästas av Västerås Sinfonietta, Musica Vitae och dirigent Simon Crawford-Phillips i Felix Mendelssohns andra symfoni "Lobgesang".
    Läs mer & biljetter
  • Sthlm Mass Choir i Berwaldhallen
    Fåtal platser kvar
    24 maj
    300 - 350 kr

    Sthlm Mass Choir

    Stockholms svängigaste “Mass Choir” bjuder in till en gospelkonsert under ledning av Cedwin Sandanam, körledaren bakom Tensta Gospel Choir. Upplev den mäktiga känslan av 500 röster som framför traditionella såväl som moderna, men framförallt svängiga, gospellåtar.
    Läs mer & biljetter