Pippi Långstrump 75 år på Play

Pippi Långstrump utforskar symfoniorkestern – där finns en hel del att upptäcka för den som går på sakletarjakt. Barnavårdsnämndens ordförande, fröken Prysselius, hade hellre sett att Pippi följde med henne till barnhemmet, och poliskonstaplarna Kling och Klang gör sitt bästa för att hjälpa till.

Säsong 2019/2020
Datum har passerat
Berwaldhallen

Konserten spelades in i april 2020.

Se konserten på Berwaldhallen Play.

Om inte för alla krumelurpiller skulle Pippi Långstrump ha fyllt 75 år i år – en aktningsvärd ålder för världens starkaste nioåring. Idén om Pippi föddes under tunga krigsår och, som Astrids dotter Karin Nyman sade i en intervju för några år sedan: ”Det fanns en förfärlig längtan efter att vara fri, att inget skulle förtrycka en, och Pippi klev fram som den som sade ’det fixar sig, det skall inte vara så längre’. Hon var som en ventil, även för Astrid.”

”Vi är väldigt glada över att vi får fira Pippis födelsedag tillsammans med Sveriges Radios Symfoniorkester och Astrid Lindgrens Värld, trots den rådande situationen” hälsar Johan Palmberg, barnbarnsbarn till Astrid Lindgren och Rights Manager på Astrid Lindgren Aktiebolag. ”Precis som Pippi gillar vi alla typer av firande och vi hoppas att det här blir riktigt roligt för alla barn som får chansen att se det.”

Astrid berättade själv på 1990-talet att hon hört många flickor och kvinnor som sagt att Pippi hjälpt dem. ”Många har sagt att hon givit dem någon sorts kraft. Och det kan man förstå för i alla tider har det varit så att pojkar, pojkar, pojkar – och så kommer det en flicka. Då är det klart att de börjar tänka att, kanske kan jag också.”

Pippi är en märkvärdig flicka. Hennes mamma är en ängel i himlen och hennes pappa är kung på en söderhavsö. Hon klarar sig utmärkt själv, behöver inte göra något som någon annan vill och visar ingen respekt för det eller dem som inte förtjänar det. För generationer av barn runt om i världen har Pippi blivit en förebild och ett bevis för att alla kan och får vara starka och självständiga.

David Saulesco och Christina Hedlund

Musik:
ARAM CHATJATURJAN: Galopp från Svit ur Maskerad
JAN JOHANSSON: Här kommer Pippi Långstrump
GEORG RIEDEL: Mors lilla lathund
PER-MARTIN HAMBERG: Polisvisan
GEORG RIEDEL: Sjörövar-Fabbe
GEORG RIEDEL: Kalle Teodor
JOHANN SEBASTIAN BACH: Utdrag ur Air från Orkestersvit nr 3 D-dur
GIUSEPPE VERDI: Utdrag ur Triumfmarsch från Aida
JOHANN STRAUSS D Y: Utdrag ur An der schönen, blauen Donau
JOHANN STRAUSS D Y: Utdrag ur Tritsch-Tratsch-Polka
JOHANN SEBASTIAN BACH/LEOPOLD STOKOWSKI: Utdrag ur Toccata och fuga d-moll
JACQUES OFFENBACH: Utdrag ur Galopp från Orfeus i underjorden
GEORG RIEDEL: Sommaren är min
GEORG RIEDEL: Pluttifikation
GEORG RIEDEL: Sov alla

Ungefärlig konsertlängd: 1 tim
Text till samtliga Pippi-sånger av Astrid Lindgren.
Orkesterarrangemang av Jonas Nydesjö, Jóhann G. Jóhannsson och Olov Helge.
Föreställningen är lämplig för barn mellan 3 och 8 år.
En produktion i samarbete med Astrid Lindgrens Värld och Astrid Lindgren AB.

Se föreställningen på Berwaldhallen Play

Kommande konserter

  • Datum har passerat
    7 februari

    Extrainsatt! Mozarts Requiem

    Extrainsatt Mozarts Requiem på grund av högt publiktryck! Förste gästdirigent Maxim Emelyanychev leder Radiosymfonikerna och Radiokören i Wolfgang Amadeus Mozarts mäktiga och ikoniska dödsmässa Requiem.
    Läs mer
  • Bild på en porträttbyst i marmor av en kvinna med slöja framför ansiktet. Bakgrunden är mörkt röd och man kan ana noter.
    Datum har passerat
    6–7 februari

    Mozarts Requiem

    Förste gästdirigent Maxim Emelyanychev leder Radiosymfonikerna och Radiokören i Wolfgang Amadeus Mozarts mäktiga och ikoniska dödsmässa. Dessutom John Adams repetitiva och pulserande Shaker Loops som följs av den svenska premiären av skotske kompositören James MacMillans Composed in August.
    Läs mer
  • Ett kollage med foton på Malin Bioman och Rick Stotjin med instrument framför ett foto på Berwaldhallens konsertsal.
    Fåtal platser kvar
    11–12 februari
    100 - 420 kr

    Ravel, Debussy & Beamish

    Musik av Ravel och Debussy samt ett uruppförande av Sally Beamish med Rick Stotijn och Radiosymfonikernas Malin Broman står på programmet i den här konserten med dirigent Pierre Bleuse.
    Läs mer & biljetter
  • Martina Batič står lutad mot en orange vägg.
    Fåtal platser kvar
    20 februari
    275 kr

    Radiokören möter Martina Batič 

    Musiken har kraften att bära, trösta och öppna dörrar till andra världar. När den slovenska dirigenten Martina Batič gästar Radiokören på Musikaliska Kvarteret väntar ljuvligt glitter för själen i en konsertkväll fylld av trygghet, hopp och ljus.
    Läs mer & biljetter