Paul Lewis i Beethovens pianokonsert nr 4

Ludwig van Beethovens fjärde pianokonsert anses av många vara hans vackraste. Hur pianot lugnar orkestern i den kända andra satsen har liknats vid Orfeus blidkande av furierna i Hades. Brittiske Paul Lewis är hyllad för sina tolkningar av Beethoven och kommer att framföra detta mästerverk tillsammans med chefsdirigent Daniel Harding, som även bjuder på orkestermusik av Hugo Alfvén och Richard Strauss.

Säsong 2023/2024
Datum har passerat
Berwaldhallen
2 tim 5 min inkl paus

Pianokonserten sänds i Sveriges Radios P2 fredag 23 februari kl 19:03.

Tyvärr har pianisten Maria João Pires behövt lämna återbud till denna konsert på grund av sjukdom. Hon ersätts av den brittiske pianisten Paul Lewis som prisats och hyllats världen över för sina tolkningar av Beethoven. Här framför han Beethovens fjärde pianokonsert, där tonsättaren utmanar de då rådande konventionerna för en konsert med solist. I stället för att se konserten som ett tillfälle att visa upp solistens tekniska skicklighet ligger styckets virtuositet i det konstnärliga uttrycket.

Men innan vi får ta del av Lewis utsökta pianospel får vi höra musik av en våra mest kända och uppskattade svenska tonsättare: Hugo Alfvén. Han var en av den svenska nationalromantikens dominerande röster, som ledare för Allmänna Sången och Orphei Drängar satte han sin prägel på svensk körmusik, och hans sånger och körverk är högst levande än i dag.

Alfvén var också en flitig orkestertonsättare med bland annat fem symfonier, tre rapsodier – däribland den välkända Midsommarvaka – baletten Bergakungen, och den praktfulla och dramatiska tondikten En skärgårdssägen, komponerad under en fruktbar period i Alfvéns liv, hösten 1904, mellan Midsommarvaka och den tredje symfonin.
Alfvéns mästerliga behandling av orkesterapparaten har jämförts med Richard Strauss. Bättre beröm än så är svårt att tänka sig, då den tyske tonsättaren ofta har ansetts som en av musikhistoriens skickligaste när det handlar om just orkestrering. Medan Alfvén endast åstadkom en tondikt svarade Strauss för omkring tio gånger så många; dock skrev Strauss aldrig några symfonier.

Inledningen till tondikten Also sprach Zarathustra från 1896 bjuder på några av den klassiska orkestermusikens maffigaste och mest kända tongångar överhuvudtaget. Det är magnifik musikalisk beskrivning av en strålande soluppgång, använd med framgång bland annat av Stanley Kubrick i filmen 2001: Ett rymdäventyr.

Text: Axel Lindhe och Tove Dahlberg

Ny pianist i konserten är Paul Lewis. Tidigare annonserad pianist Maria João Pires har ställt in sin medverkan pga sjukdom. 

Mozarts Pianokonsert nr 21 C-dur utgår och ersätts av Beethovens Pianokonsert nr 4 G-dur.

Kom och lyssna på en konsertintroduktion med Pernilla Eskilsdotter från Klassisk morgon i P2 den 23 februari kl 18.10-18.30 i konsertintroduktionshörnan, nedre foajén.

 

Följ med bakom kulisserna med Klassisk morgon i P2:

Lyssna på Mästerverken i P2 och lär dig mer:

Kommande konserter

  • Fullsatt
    4 mars
    175 kr

    Du skall vara min åra!

    Gunnar Ekelöf och Edith Södergrans röster möts i en stilla men laddad dialog framförd av skådespelarna Stina Ekblad och Hannes Meidal. Som musikalisk inramning framför musikerna Henrik Blixt, Emmanuel Laville och Asuka Nakamura kammarmusikaliska finsk-franska pärlor.
    Läs mer
  • Fåtal platser kvar
    5–6 mars
    130 - 475 kr

    Nytt program: Veronika Eberle i Beethovens violinkonsert

    Den tyska stjärnviolinisten Veronika Eberle ersätter Lisa Bathiashvili, och Pjotr Tjajkovskijs violinkonsert i D-dur byts mot Ludwig van Beethovens i samma tonart, i denna konsert där Robin Ticciati även leder Radiosymfonikerna i Antonín Dvořáks opitimistiska och glädjefyllda symfoni nr 8.
    Läs mer & biljetter
  • Yuja Wang, pianist, står och tittar mot en staty.
    Fullsatt
    12–13 mars
    350 - 750 kr

    Salonen & Wang x 2

    Artist in Residence Esa-Pekka Salonen gästas av världspianisten Yuja Wang för att tillsammans framföra inte en, utan två pianokonserter.
    Läs mer
  • Fåtal platser kvar
    14 mars
    100 kr

    Kulturskolans orkesterfestival

    Under en tongivande festivaldag möts unga musiker från hela Stockholmsregionen för att tillsammans fira sin passion: orkesterspelet och den klassiska musiken. Festivalen...
    Läs mer & biljetter