Mozarts violinkonsert nr 5

Världsviolinisten Janine Jansen, en återkommande gäst i Berwaldhallen, tolkar Mozarts berömda femte violinkonsert i en konsert, som också bjuder på Ravels Le tombeau de Couperin, ett verk som han skrev till minne av goda vänner som stupade i första världskriget. Konserten inleds med Louise Farrencs sprudlande andra konsertuvertyr.

Säsong 2022/2023
Datum har passerat
Berwaldhallen
1 tim

Den franska 1800-talstonsättaren Louise Farrenc vad född i Paris och kom att tillbringa hela livet i huvudstaden. Hon var  högt uppskattad som både konsertpianist, tonsättare och pedagog och var under drygt tre decennier professor i pianospel vid Conservatoire de Paris. Efter hennes död föll hennes verk i glömska och det är först under senare år som Farrencs gärning återigen har börjat uppmärksammas. Hennes andra konsertuvertyr komponerades 1834 och framfördes under sin tid i såväl Paris, som i Köpenhamn, Bryssel och Genève. Här framförs den under konsertmästare Malin Bromans säkra ledning,

Farrencs landsman Maurice Ravel kom från sydvästra delen av Frankrike, men kom som tonåring också till Paris, där han bland annat studerade för Gabriel Fauré. I sitt komponerande var Ravel öppen för influenser från en mängd skilda håll och han hämtade bland annat inspiration från äldre tiders musik och den framväxande jazzen. Under sin levnad jämfördes Ravel inte sällan med Claude Debussy, men Ravel menade själv att han inspirerats mer av Mozart och av Couperin än av sin äldre kollega. Ravels färgrika och inlevelsefulla Le tombeau de Couperin komponerades just som en  hyllning till Couperin och andra franska barocktonsättare.

Vi avslutar kvällen med Mozarts mest berömda violinkonsert, hans melodiska och ljusa femte konsert. I likhet med hans tidigare fyra violinkonserter komponerades den under tiden han var anställd vid ärkebiskopens hov i Salzburg och konserten är ett talande exempel på hur skicklig Mozart var i att plötsligt överrumpla sina lyssnare med överraskande infall, som exempelvis oväntade tonartsbyten. Solist är en av världens absolut främsta violinister av idag, nämligen den nederländska violinisten Janine Jansen som de senaste säsongerna gjort flera bejublade framträdanden i Berwaldhallen.

Text: Axel Lindhe

Lär dig mer om Ravel i Sveriges Radio P2 Dokumentär

Lär dig mer om Mozart i Sveriges Radios P2 Klassiska podden

 


Bonuskonsert torsdag 25 maj: Louise Farrenc: Nonet

Den 25 maj har vi glädjen att bjuda er på en kammarmusikkonsert efter ordinarie konserts slut. Varmt välkomna att stanna kvar. Extrakonserten påbörjas efter en kort paus och pågår i cirka 35 minuter.

Den franska kompositören, konsertpianisten och läraren Louise Farrenc blev den första kvinnan att utses till professor vid Pariskonservatoriet 1842. Hennes nonett, det vill säga ett kammarmusikverk för nio instrumentalister, blev så pass uppskattat efter sin premiär 1849 att det ledde till att Farrenc därefter fick samma lön som sina manliga kollegor på konservatoriet.

Medverkande:
Henrik Naimark Meyers
, violin
Eriikka Nylund, viola
Aleksei Kiseliov, cello
Carina Sporrong, kontrabas
Linda Taube Sundén, flöjt
Emmanuel Laville, oboe
Andreas Taube Sundén, klarinett
Daniel Handsworth, fagott
Pedro Silva, valthorn

Program.
LOUISE FARRENC Nonett Op.38 Ess-dur – 33 min

 

Kommande konserter

  • En blyertsillustration av Robert Schumann mot en ljusrosa bakgrund. Bilden kantas till höger och vänster av körsbärsblom och en citronfjäril.
    Fullsatt
    30 april
    130 - 475 kr

    Schumanns vårsymfoni

    Naturen står i centrum när Magnus Fryklund leder Radiokören och Sveriges Radios Symfoniorkester i ett romantiskt vårdoftande program genomsyrat av poesins omvälvande kraft.
    Läs mer
  • Fullsatt
    3 maj
    270 - 495 kr

    Happy Voices med Gabriel Forss & Jill Johnson

    Upplev total sångglädje med kören Happy Voices under ledning av Gabriel Forss med gästartist Jill Johnson.
    Läs mer
  • Fåtal platser kvar
    7, 8, 10 maj
    130 - 475 kr

    Carmina Burana

    Carl Orffs ikoniska kantat Carmina Burana med Yi-Chen Lin, Radiokören och solisterna Karolina Bengtsson, Tobias Westman och David Risberg.
    Läs mer & biljetter
  • Fåtal platser kvar
    9 maj
    130 - 475 kr

    Carmina Burana & Emmy Lindströms Rösaring

    Carl Orffs ikoniska kantat Carmina Burana och uruppförande av Emmy Lindströms Rösaring – konsert för orkester.
    Läs mer & biljetter