Möt Sveriges Radios utrikeskorrespondenter

Kom, lyssna, fråga och möt Sveriges Radios samtliga utrikeskorrespondenter.
Vi utlovar många intressanta samtal om världen och hur det är att bevaka den och mycket mingel med korrespondenterna.
Programmet kommer att pågå på två scener mellan 16.00-20.15.

Detaljer
Datum har passerat

SE PROGRAMMET HÄR.

Välkommen in i Berwaldhallen från 14.30. Fri entré och ingen förbokning, så kom i tid.
Caféerna kommer att vara öppna.
Dörrarna in till salen öppnar kl 15.40.

Kommande konserter

  • NDR Elbphilharmonie Orchester
    28 augusti
    450 - 750 kr

    Mästerverk av Bruch och Brahms med NDR Elbphilharmonie Orchester

    Elbfilharmoniorkestern gör ett sällsynt Sverigebesök under Östersjöfestivalens premiärkväll. Med sig har de stjärnviolinisten María Dueñas och sin chefsdirigent Alan Gilbert.
    Läs mer & biljetter
  • Anna von Hausswolff och Mikael Karlsson
    29 augusti
    350 - 650 kr

    Mörker & Extas med Karlsson & von Hausswolff

    Upplev en kväll där det sköna och skrämmande möts. För Östersjöfestivalen har Anna von Hausswolff och Mikael Karlsson skapat stycket Grand Guignol som de uruppför med Radiosymfonikerna och Radiokören under ledning av Omer Meir Wellber.
    Läs mer & biljetter
  • Gustav Mahler Jugendorchester
    30 augusti
    350 - 650 kr

    Korngold & Tjajkovskij med Gustav Mahler Jugendorchester

    Få en glimt av morgondagens ledande musiker när Europas främsta ungdomsorkester kommer till Berwaldhallen. De gästas av den franske violinisten Renaud Capuçon och leds av Radiosymfonikernas tidigare chefsdirigent Manfred Honeck.
    Läs mer & biljetter
  • Dekorativ bild, en träbåt på havet.
    31 augusti
    180 kr

    Sonia och drömmen om havet

    Sonia är en skicklig skeppsbyggare som är rädd för havet. Följ med på hennes äventyr i denna familjeföreställning som visas under Familjedagen!
    Läs mer & biljetter