Monica Z - Forever and Ever

Upplev en kväll i Monica Zetterlunds anda med artisterna Kristin Amparo, Magnus Carlson, Karin Krog, Claire Martin samt årets stipendiater.

Säsong 2023/2024
Datum har passerat
Berwaldhallen
2 tim 30 min (inklusive paus)

I år har stipendienämnden utsett två stipendiater – Max Schultz och Britta Virves. Samtidigt tilldelas Sissela Kyle Monica Zätas Filurpris.

Kapellmästare: Carl Bagge. Programvärd: Kalle Lind.

Medverkar gör även musikerna Hans Backenroth, Jonas Bäckman, Peter Forss, Jon Henriksson, Per ”Ruskträsk” Johansson, Goran Kajfes, Martin Sjöstedt och Lars Skoglund.

Monica Zetterlund Sällskapets huvuduppgift är att på olika sätt bidra till att hedra minnet av och förvalta arvet efter Monica Zetterlund. Det görs bland annat genom att anordna minneskonserter och dela ut stipendier ur Monica Zetterlunds Minnesfond.

I år har stipendienämnden utsett två stipendiater – Max Schultz och Britta Virves. Samtidigt tilldelas Sissela Kyle Monica Zätas Filurpris.

Max Schultz är en av våra mest rutinerade och välrenommerade musiker och har i decennier varit flitigt anlitad på konsertscener, som studiomusiker och i tv-produktioner med många av våra mest älskade blues-pop- och jazzstjärnor.

Britta Virves har snabbt etablerat sig på den svenska jazzscenen som en självklar stjärna – som pianist, men också som kompositör.

Årets ”filurpristagare” Sissela Kyle gör ”Sverige lite bättre och roligare. Och oss själva lite klokare” som det bland annat heter i motiveringen.

Kristin Amparo är en av Sveriges mest älskade sångerskor som vunnit stort erkännande för sitt ostoppbara och till synes obegränsade artisteri. Hon har beskrivits som Ella Fitzgerald och Amy Winehouse i en och samma person och rör sig fritt mellan genrer.

Magnus Carlson är en svensk sångare och låtskrivare känd för den magiska rösten i gruppen Weeping Willows. Magnus har även gett ut två jazz-album med konstellationen “Magnus Carlson & The Moon Ray Quintet”.

Karin Krog är en av Norges ledande jazzsångerskor. Hon är en unik sångerska med ett stort internationellt rykte, med sin egen distinkta stil och röst.Karin är lika hemmastadd med jazzstandards, blues eller experimentella tekniker och har fortsatt att utforska alla dessa vägar under sin långa karriär.

Claire Martin blev professionell sångerska vid 19 års ålder och två år senare förverkligade hon sin dröm om att sjunga på Ronnie Scotts legendariska jazzklubb i London Soho. Hon har vunnit många utmärkelser, inklusive att vinna British Jazz Awards åtta gånger under sin karriär som sträcker sig över tre decennier.

Extern arrangör: Baggab Music AB

Kommande konserter

  • Artisten Petter. Hans hand har en klackring, han bär en mörk tröja och en halskedja.
    Fåtal platser kvar
    29–31 januari
    170 - 560 kr

    Petter möter Sveriges Radios Symfoniorkester

    För första gången sedan 2013 är det äntligen dags för Petter Alexis Askergren – Petter – att ta plats på Berwaldhallens scen med Sveriges Radios Symfoniorkester och dirigent Hans Ek.
    Läs mer & biljetter
  • En allvarlig man med axellångt hår i militäruniform blickar ut mot en mörkblå kväll. I händerna håller han NATOs blå flagga med vit kompassrosemblem.
    1 februari
    150 kr

    Arméchefens konsert ALLIED

    Arméchefen och Arméns musikkår bjuder in till ALLIED – en musikalisk hyllning till allians, vänskap och gemensamt ansvar.
    Läs mer & biljetter
  • Bild på en porträttbyst i marmor av en kvinna med slöja framför ansiktet. Bakgrunden är mörkt röd och man kan ana noter.
    Fullsatt
    6–7 februari
    130 - 475 kr

    Mozarts Requiem

    Förste gästdirigent Maxim Emelyanychev leder Radiosymfonikerna och Radiokören i Wolfgang Amadeus Mozarts mäktiga och ikoniska dödsmässa. Dessutom John Adams repetitiva och pulserande Shaker Loops som följs av den svenska premiären av skotske kompositören James MacMillans Composed in August.
    Läs mer
  • Fullsatt
    7 februari
    100 - 420 kr

    Extrainsatt! Mozarts Requiem

    Extrainsatt Mozarts Requiem på grund av högt publiktryck! Förste gästdirigent Maxim Emelyanychev leder Radiosymfonikerna och Radiokören i Wolfgang Amadeus Mozarts mäktiga och ikoniska dödsmässa Requiem.
    Läs mer