Mendelssohn, Haydn & Bartók

Sveriges Radios Symfoniorkesters konsertmästare Tomo Keller och orkesterns stråkmusiker välkomnar dig till en afton med musik för stråkar från tre århundraden. Keller själv bjuder på glänsande solospel i Haydns Violinkonsert nr 1 C-dur.

Säsong 2017/2018
Datum har passerat
1 tim 10 min

Felix Mendelssohn började studera pianospel och musikteori och komponera redan som barn. Stråksymfoni nr 10 h-moll skrev han redan i tidiga tonåren. Stråkkvartettens fader, Joseph Haydn, skrev sin Violinkonsert nr 1 C-dur på 1760-talet som heltidsanställd kapellmästare och hovtonsättare och vi kan rentav ana hovlivet i den dansanta och höviska musiken. Divertimento för stråkar skrevs 1939 på beställning av Bartóks mecenat Paul Sacher under två intensiva veckor och är ett underhållande och häftigt verk.

Obs! Efter ordinarie konsert ges en bonuskonsert
Den konsertbesökare som vill får gärna stanna kvar och även lyssna på bonuskonserten. Ingen biljett krävs.

Program:
Blås ur Sveriges Radios Symfoniorkester
Lucas Macías Navarro musikalisk ledning
STRAUSS: Serenad för blåsare Ess-dur op
W A MOZART Gran Partita (delar ur Gran Partita kommer att framförs)

Bonuskonserten beräknas vara slut ca kl 20:15

Kommande konserter

  • En blyertsillustration av Robert Schumann mot en ljusrosa bakgrund. Bilden kantas till höger och vänster av körsbärsblom och en citronfjäril.
    Fåtal platser kvar
    30 april
    130 - 475 kr

    Schumanns vårsymfoni

    Naturen står i centrum när Magnus Fryklund leder Radiokören och Sveriges Radios Symfoniorkester i ett romantiskt vårdoftande program genomsyrat av poesins omvälvande kraft.
    Läs mer & biljetter
  • Fåtal platser kvar
    3 maj
    270 - 495 kr

    Happy Voices med Gabriel Forss & Jill Johnson

    Upplev total sångglädje med kören Happy Voices under ledning av Gabriel Forss med gästartist Jill Johnson.
    Läs mer & biljetter
  • Fåtal platser kvar
    7, 8, 10 maj
    130 - 475 kr

    Carmina Burana

    Carl Orffs ikoniska kantat Carmina Burana med Yi-Chen Lin, Radiokören och solisterna Karolina Bengtsson, Tobias Westman och David Risberg.
    Läs mer & biljetter
  • Fåtal platser kvar
    9 maj
    130 - 475 kr

    Carmina Burana & Emmy Lindströms Rösaring

    Carl Orffs ikoniska kantat Carmina Burana och uruppförande av Emmy Lindströms Rösaring – konsert för orkester.
    Läs mer & biljetter