Mäkelä möter Víkingur Ólafsson

Víkingur Ólafsson är den hyllade pianisten som kallats Islands svar på Glenn Gould. Nu gästar han Sveriges Radios Symfoniorkester under ledning av förste gästdirigent Klaus Mäkelä i Sverigepremiären av den unga, finska tonsättaren Sauli Zinovjevs pianokonsert, som också är ett beställningsverk för Radiosymfonikerna. Dessutom får vi höra Jean Sibelius Lemminkäinen-svit, en symfonisk dikt som först skrevs som en opera med mytologisk inramning.

Säsong 2021/2022
Datum har passerat
Berwaldhallen
1 tim 50 min inkl. paus

Konserten sänds direkt i Sveriges Radio P2.

Sauli Zinovjev har en bakgrund som är lite ovanlig för en tonsättare, långt upp i tonåren var han gitarrist i ett rockband. Men allt förändrades när han en dag fick syn på en video på internet med legendariske pianisten György Cziffra, något som gjorde ett oförglömligt intryck på den unge finländske tonsättaren. Efter studier vid Sibelius-Akademien i Helsingfors och Hochschule für Musik i Karlsruhe tog en framgångsrik tonsättarkarriär fart, en yrkesbana som hittills har inneburit framgångsrika samarbeten med framstående orkestrar, musiker och dirigenter, framför allt i Norden. Inte minst kvällens dirigent, Klaus Mäkelä, är en ivrig förespråkare för Zinovjevs klangfulla och känslosamma musik.

Zinovjevs pianokonsert är speciellt skriven för den mångfaldigt prisbelönade Vikingur Ólafsson, en pianist som har kallats ”Islands Glenn Gould”. Verket var först planerat att få sin premiär under våren 2020, men fick skjutas upp på grund av pandemin, och först nyligen fick pianokonserten sitt efterlängtade första framförande i Helsingfors.

Zinovjev har framför allt ägnat sig åt att komponera för orkester, något han har gemensamt med kvällens andra tonsättare, landsmannen Jean Sibelius. Vid sidan av symfonierna tillhör Sibelius tondikter hans ypperligaste produktion och inspirationen till dessa hittade han inte sällan i nordisk mytologi, framför allt i nationaleposet Kalevala, vars historier om hjälten Lemminkäinen sporrade Sibelius att skriva den gripande Lemminkäinen-sviten (ibland kallad Fyra legender ur Kalevala). I Lemminkäinen-sviten skapade Sibelius musik fylld av trolsk och romantisk atmosfär och den andra satsen, den stämningsfulla Tuonelas svan med sitt berömda solo för engelskt horn, framförs ofta fristående och tillhör tonsättarens allra populäraste musik överhuvudtaget.

Text: Axel Lindhe

Programförändring: Mahlers Symfoni nr 6 som tidigare legat med i programmet har ersatts av Sibelius Lemminkäinen-svit

På detta evenemang krävs giltigt vaccinationsbevis samt kontroll av legitimation. Gäller för dig över 18 år och tills eventuellt andra restriktioner träder i kraft.

Läs mer om Ditt trygga konsertbesök här

Kommande konserter

  • 24–25 april
    130 - 475 kr

    Emelyanychev tolkar Salonen & Schumann

    Nattens gudinna Nyx väcks till liv i Esa-Pekka Salonens symfoniska dikt, varpå sydkoreanska Yeol Eum Son briljerar vid flygeln. Efter paus väntar Schumanns ”Rhenska” symfoni – allt under ledning av förste gästdirigent Maxim Emelyanychev.
    Läs mer & biljetter
  • 25 april
    80 - 275 kr

    Radiokören tolkar Palestrina

    Träd in i renässansen och Giovanni Pierluigi da Palestrinas meditativa klangvärld, här jämte verk av den samtida och ikoniska kompositören Arvo Pärt. Radiokören fyller Storkyrkan med välljud under ledning av Kaspars Putniņš, som gör sin sista konsert som chefsdirigent efter sex framgångsrika år.
    Läs mer & biljetter
  • Nathalie Stutzmann dirigerar Sveriges Radios Symfoniorkester.
    29–30 april
    130 - 475 kr

    Bach & Brahms enligt Stutzmann

    Nathalie Stutzmann leder Radiosymfonikerna i Bachs sinfonia och ett orkesterarrangemang ur BWV 150 Herr, nach dir verlanget mich. Konserten avslutas med Brahms sista och monumentala fjärde symfoni.
    Läs mer & biljetter
  • En ängel i trä med utslagna vingar mot en mörkt rör och svar bakgrund där man även kan ana noter.
    8–9 maj
    130 - 475 kr

    Faurés Requiem

    Upplev Gabriel Faurés Requiem, som till skillnad från andra dödsmässor är känt för sin lugna och fridfulla framtoning. Sveriges Radios Symfoniorkester och Radiokören framför det under ledning av Fredrik Burstedt.
    Läs mer & biljetter