Kammarmusikkonsert med Kathrin Lorenzen

Radiokörens egen Kathrin Lorenzen, vinnare av Solistpriset 2024 och andrapristagare i Mirjam Helin-tävlingen 2024, uppträder tillsammans med pianisten Oskar Ekberg och cellisten Anna Garde. Österrikiska Johanna Müller-Hermann och finlandssvenska Laura Netzel var båda aktiva som kompositörer och kulturpersoner i slutet av 1800-talet och in på 1900-talet. Under pseudonymen Claire Delbos komponerade den franska violinisten Louise-Justine Messiaen vokal-, piano- och orgelverk på 1930-och 40-talet. Samtida Juhi Bansal, med bakgrund från Indien och Hong Kong, flätar samman vår tids många olika stildrag i personlig och klangrik musik.

Säsong 2024/2025
Datum har passerat
Finlandsinstitutet
50 min
Radiokören, en solist i fokus.

Observera programförändring på grund av sjukdom.

Konserten börjar kl 19.00 men observera att biljetten även är giltig för samtalet Historieskrivning och framtidsberättelser kl 18.00

Kommande konserter

  • Fåtal platser kvar
    17 maj
    180 kr

    Niklas & Radioapan: den flygande mattan

    Följ med Radioapan på ett riktigt apigt musikäventyr i Berwaldhallen!
    Läs mer & biljetter
  • Fåtal platser kvar
    22–23 maj
    170 - 560 kr

    Joshua Bell i Mendelssohns violinkonsert

    Daniel Hardings sista konsert i Berwaldhallen som chefsdirigent för Sveriges Radios Symfoniorkester bjuder på Mendelssohns violinkonsert med världsviolinisten Joshua Bell och Mahlers Das Lied von der Erde.
    Läs mer & biljetter
  • Fåtal platser kvar
    25 maj
    80 - 100 kr

    Sommaravslutning med Kulturskolans orkesterskola

    Kulturskolans orkesterskola/El Sistema bjuder in till högtidlig sommaravslutning.
    Läs mer & biljetter
  • 28 augusti
    450 - 750 kr

    Mästerverk av Bruch och Brahms med NDR Elbphilharmonie Orchester

    Elbfilharmoniorkestern gör ett sällsynt Sverigebesök under Östersjöfestivalens premiärkväll. Med sig har de stjärnviolinisten María Dueñas och sin chefsdirigent Alan Gilbert.
    Läs mer & biljetter