Kammarmusik: fyra uruppföranden av Maria Lithell Flyg

Maria Lithell Flyg har inspirerats av fyra kvinnliga poeters dikter i sina fyra sånger, som också kommer ut på skiva hösten 2022. I sångerna ges ton till den mullrande vulkanen i Greta Sundbergs Bestigning, den andlösa tystnaden en stjärnklar natt så som den gestaltas i Edith Södergrans Stjärnor, passionen i Karin Boyes Du är min renaste tröst och livets skörhet i Wislawa Szymborskas Nära ögat. Samtliga sånger får nu sitt uruppförande. Det får även cellostycket Exhale, i vilket cellisten och tonsättaren Johanna Sjunnesson har lånat fragment och partier ur Bachs Preludium i G och skapat ett nytt stycke i postklassisk stil. Många tonsättare, bland andra Paganini, har inspirerats av Beethovens Gassenhauertrio, i vilken tredje satsens tema, i sin tur lånat ur en opera av Joseph Weigl, ofta visslades på Wiens gator (Gasser) och torg.

Säsong 2022/2023
Datum har passerat
Radiohuset, Studio 2
50 min (ingen paus)

Specifika regler kring biljetter till denna konsert:

Berwaldhallen säljer inga biljetter till detta evenemang men genom Radiosymfonikernas och Radiokörens Vänförening (RSKV) kan du gå gratis på denna konsert. Konserten ges i Radiohuset Studio 2. I och med detta behöver varje konsertbesökare anmäla sig för att komma in på konserten. Anmälan mejlas till vanforeningenrskv@gmail.com senast 10 november. Observera att namn måste anges för varje deltagare. På konsertdagen behöver du uppvisa legitimation som måste överensstämma med namnet på anmälan. Utan giltig legitimation nekas du inträde.

Genom Radiosymfonikernas och Radiokörens Vänförening (RSKV) kan du gå gratis på konserten.  Du behöver inte vara medlem i RSKV för att kunna gå på konserten, men du får gärna bli medlem. Läs mer här: www.berwaldhallen.test/vanforeningen

Konserten ges i Radiohuset Studio 2 och eftersom Radiohuset är ett skyddsobjekt måste du anmäla i förväg att du vill gå på konserten. Mejla ditt namn till vanforeningenrskv@gmail.com senast 10 november. Du måste också visa legitimation som överensstämmer med ditt namn på anmälan för att kunna komma in på konserten. Utan giltig legitimation nekas du inträde. Du får ta med dig en vän, men han/hon måste också anmäla sig och visa upp giltig legitimation.

Kommande konserter

  • Datum har passerat
    16 maj

    Sommarkonsert med Kulturskolans orkesterskola och Sveriges Radios Symfoniorkester

    Kulturskolans orkesterskola och musiker ur Sveriges Radios Symfoniorkester bjuder in till årets sommarkonsert på Kulturhuset Stadsteatern i Skärholmen! 16 maj 2025
    Läs mer
  • Fåtal platser kvar
    17 maj
    180 kr

    Niklas & Radioapan: den flygande mattan

    Följ med Radioapan på ett riktigt apigt musikäventyr i Berwaldhallen!
    Läs mer & biljetter
  • Fåtal platser kvar
    22–23 maj
    170 - 560 kr

    Joshua Bell i Mendelssohns violinkonsert

    Daniel Hardings sista konsert i Berwaldhallen som chefsdirigent för Sveriges Radios Symfoniorkester bjuder på Mendelssohns violinkonsert med världsviolinisten Joshua Bell och Mahlers Das Lied von der Erde.
    Läs mer & biljetter
  • Fåtal platser kvar
    25 maj
    80 - 100 kr

    Sommaravslutning med Kulturskolans orkesterskola

    Kulturskolans orkesterskola/El Sistema bjuder in till högtidlig sommaravslutning.
    Läs mer & biljetter