Interplay: Rusalka – att bli människa

Konsertsäsongens första Interplay handlar om sjöjungfrun Rusalka i Antonin Dvořáks opera och tar avstamp i konserten HONECK I EFTERTANKENS TID. Vetenskapsradions Camilla Widebeck samtalar tillsammans med musikprofessorn Mattias Lundberg och etologen Johan Lind om det unikt mänskliga. Vilka är människans mest utmärkande egenskaper? Och hur förstärker musiken vår känsla av vilka vi är?

Säsong 2018/2019
Datum har passerat

Sjöjungfrun Rusalka i Dvořáks opera, ett naturväsen osynlig för våra ögon, har förälskat sig i en människoprins. Hon längtar efter att få uppleva den mänskliga kärleken, och för att uppfylla sin dröm om att bli människa går hon med på villkoret: att bli stum. Kärleken visar sig dock vara svekfull och människovärlden ger henne inte vad hon längtar efter. Prinsen sviker Rusalka och när han till slut ångrar sig är det för sent.

Vill du gå på den efterföljande konserten HONECK I EFTERTANKENS TID köper du din biljett som vanligt under biljetter. Om du är under 23 år finns möjlighet att få gå gratis på den efterföljande konserten. Läs mer om hur du bokar din biljett på Moment 23.

En kortare version av seminariet sänds i P1 Vetandets värld.

Kommande konserter

  • 21 augusti
    350 - 650 kr

    Rytm och ritual

    Östersjöfestivalen 2026 inleds med premiärer och rytm! Andrés Orozco-Estrada debuterar som chefsdirigent, Anders Hillborgs Hell Mountain får Sverigepremiär och Molly Kiens A Demon in Disguise uruppförs. Sopranen Malin Byström gnistrar i Alma Mahlers Fünf Gesänge innan kvällen kulminerar i Stravinskys mäktiga Våroffer.
    Läs mer & biljetter
  • 22 augusti

    Familjedag & Öppet hus

    Varmt välkommen till Östersjöfestivalens traditionsenliga familjedag för alla åldrar! Prova på att spela instrument tillsammans med ungdomar från Orkesterskolan (Kulturskolan Stockholm), träffa Radioapan, gå på tipspromenad, besök sagohörnan, fika och förundras över det självspelande pianot.
    Läs mer
  • 22 augusti
    180 kr

    Vem räddar Alfons Åberg?

    Alfons Åberg är nyinflyttad och känner sig ensam. Ibland kommer hans låtsaskompis Mållgan, men sällan när det verkligen behövs... Välkommen på en föreställning om vänskap, baserad på Gunilla Bergströms älskade barnboksfigur Alfons Åberg!
    Läs mer & biljetter
  • 22 augusti
    80 - 275 kr

    Tillbaka till Bach med Lozakovich i Storkyrkan

    Den internationellt hyllade violinisten Daniel Lozakovich välkomnar till en exklusiv konsert i Storkyrkan med musik av hans stora musikaliska ledstjärna, Johann Sebastian Bach.
    Läs mer & biljetter