Interplay - I klimatförändringens tidevarv – Finns fortfarande naturen?

Konsertsäsongen 2017/2018 andra Interplay-seminarium går under titeln I klimatförändringens tidevarv – finns fortfarande naturen? och tar avstamp i konserten Beethoven & Turnage. Seminariet startar kl. 17.30 i Berwaldhallens konsertsal.

Detaljer
Datum har passerat

Johan Kuylenstierna, chef för Stockholm Environment Institute (SEI) och adjungerad professor vid Institutionen för naturgeografi och kvartärgeologi, Stockholms universitet, samt Nina Wormbs, docent i teknik- och vetenskapshistoria vid KTH diskuterar vår syn på naturen och hur vår plats i den förändrats av människans miljöpåverkan. Hade Beethoven kunnat komponera Pastoralsymfonin idag?

Seminariet hålls på Berwaldhallens scen och har fri entré. Du anmäler dig genom att hämta en gratisbiljett via länkarna nedan.

Vill du gå på den efterföljande konserten Beethoven & Turnage köper du din biljett som vanligt under biljetter. Om du är under 23 år finns möjlighet att få gå gratis på den efterföljande konserten. Läs mer om hur du bokar din biljett på Moment 23.

En kortare version av seminariet sänds i P1 Vetandets värld fredagen den 15 december kl. 12.10.

Läs mer om säsongens Interplay-seminarium

Johan Rockström som skulle talat har tyvärr inte möjlighet att medverka. Istället får vi höra Johan Kuylenstierna som är chef för Stockholm Environment Institute (SEI), som 2016 rankades som världens mest inflytelserika tankesmedja inom miljöpolicyområdet

Kommande konserter

  • En ängel i trä med utslagna vingar mot en mörkt rör och svar bakgrund där man även kan ana noter.
    8–9 maj
    130 - 475 kr

    Faurés Requiem

    Upplev Gabriel Faurés Requiem, som till skillnad från andra dödsmässor är känt för sin lugna och fridfulla framtoning. Sveriges Radios Symfoniorkester och Radiokören framför det under ledning av Fredrik Burstedt.
    Läs mer & biljetter
  • Fåtal platser kvar
    11 maj
    100 kr

    På minuten gästar Berwaldhallen 

    Den klassiska radioleken På minuten intar återigen Berwaldhallen! Pia Johansson, David Batra, Helena Lindegren och Olof Wretling kommer att göra allt för att prata en hel minut utan att varken tveka eller upprepa sig. Omgiven av ett gäng pratkvarnar är det lättare sagt än gjort!
    Läs mer & biljetter
  • En målning av instrument som ligger huller om buller, delvis omsvepta av blå sammet. I två av hörnen skymtar vita körsbärsblommor.
    Fåtal platser kvar
    13 maj
    130 - 475 kr

    Abonnentkonsert: Stillhet och äventyr

    Radiosymfonikerna och Radiokören bjuder in till ett program där Greta Dahlströms körstycken och Johan Svendsens första symfoni står sida vid sida med Beethovens Havsstilla och välsignad färd och Richard Strauss stämningsfulla oboekonsert under ledning av Julie Røssland.
    Läs mer & biljetter
  • Gregor Zubicky står lutad mot en byst av Richard Strauss mot en gröngul bakgrund med vita noter.
    20–21 maj
    100 - 420 kr

    Upptäck Strauss & Stenhammar

    Upptäck Strauss och Stenhammars musik på ett underhållande sätt tillsammans med Radiosymfonikerna, dirigent Magnus Fryklund och ciceron Gregor Zubicky, som ger spännande insikter och delar en och annan anekdot!
    Läs mer & biljetter