Gunhild Carling Family Jazz Varieté 2018

Gunhild Carling & Carling Family Band i ett musikaliskt fyrverkeri!

Detaljer
Datum har passerat
Berwaldhallen

Gunhild Carling är en av vårt lands största och folkkäraste jazzartister som har hela världen som sin arbetsplats. Numera är hon bosatt söder om San Fransisco men har slitit sig loss och kommer till Berwaldhallen där hon framträder med sin helt fantastiska musikaliska familj. Det är inte bara musik man bjuder på utan även högklassiga Varietéinslag.

Gunhild Carling är en av vårt lands största och folkkäraste jazzartister som har hela världen som sin arbetsplats. Numera är hon bosatt söder om San Fransisco men har slitit sig loss och kommer till Berwaldhallen där hon framträder med sin helt fantastiska musikaliska familj. Det är inte bara musik man bjuder på utan även högklassiga Varietéinslag. Gunhild spelar mängder av instrument som trombon, trumpet, harpa (!) munspel, flöjt, säckpipa och hon steppar och sjunger. Hon är full av energi och glädje. Hennes mamma, syskon och syskonbarn är också helt otroliga. Max spelar klarinett (i världsklass), tenorsaxofon och fiol på högsta nivå och är även en otrolig cirkusartist, Ulf är en av Sveriges bästa jazztrummisar samt även en utomordentlig trumpetare och lindy hop-dansare och gör balansakter i den högre skolan. Mamma Aina är en otrolig banjoist. Nanna har en förmåga att formulerera sig oavsett harmonier och tempo och hennes syster Petronella trakterar sin trombon mästerligt. Linnéa är Max yngsta dotter och är helt otrolig på sin banjo. Ni kommer att få en verkligt underhållande kväll i sällskap med den otroliga familjen Carling med Gunhild Carling som banérförare. Upplev musikäventyret och jazzshowen!

Konsertlängd: 1 tim 50 min inkl. paus
Extern arrangör: Carling Family HB

Kommande konserter

  • 10 september

    VOCES8 feat. Radiokören

    Utsökta a cappella-klanger med Grammy-nominerade brittiska vokalgruppen VOCES8 som gästas av Radiokören.
    Läs mer
  • Maxim Emelyanychev i dörröppning med de röda stolarna i Berwaldhallen i ryggen.
    Fåtal platser kvar
    12–13 september
    130 - 475 kr

    Mahler & Brahms med Emelyanychev

    Musik av Johannes Brahms och Gustav Mahler står på programmet när Maxim Emelyanychev intar sin roll som förste gästdirigent för Sveriges Radios Symfoniorkester!
    Läs mer & biljetter
  • 24 september

    Adès, Bengtson & vänner

    Thomas Adès, Klassiska artisten i P2: Ellinor Bengtson och musiker ur Radiosymfonikerna bjuder in till en kammarmusikkonsert där Adès musik framförs jämte verk av Manuel de Fallas, Camille Saint-Saëns och Gerald Barry.
    Läs mer
  • Kirill Gerstein vid flygel.
    25–26 september
    130 - 475 kr

    Adès, Gerstein & Sibelius

    Den brittiske dirigenten och kompositören Thomas Adès gästar Berwaldhallen och Sveriges Radios Symfoniorkester tillsammans med pianisten Kirill Gerstein i musik av Adès, Berlioz och Sibelius.
    Läs mer & biljetter