DANCE! med Stockholm Sjunger

Dance! Stockholm Sjunger hoppar över julsångerna och har istället valt ett danstema för vinterns konsert. Tillsammans med dansare från Kulturamas musikalartistutbildning och sjumannabandet Stockholm Sjunger Orchestra vill vi sprida sångglädje och danslust i decembermörkret. Med på scenen är också körledaren, sångaren och konferencieren Sean Kelly, sångerskan Emma Hjern, samt naturligtvis alla våra hundratals körmedlemmar.

Detaljer
Datum har passerat

Stockholm Sjunger är en kör med fler än 500 medlemmar som bildades 2011 av Sean Kelly som själv är sångare, sångpedagog  och kördirigent.

Körens motto är: Sjung som du är, vilket är ett sätt att försöka formulera att vi finns till för alla som vill vara med, gammal som ung, oavsett bakgrund, och med eller utan vana att sjunga sedan tidigare.

Sean Kelly är utbildad vid Kungliga Musikhögskolan i Stockholm samt vid Edith Cowan University i Australien. Han har också en bakgrund som skådespelare och regissör.

Stockholm Sjunger framträder här tillsammans med Stockholm Sjunger Orchestra med kapellmästaren och pianisten Erik Österberg. Med på scenen är också sångerskan Emma Hjern samt dansare från Kulturamas musikalartistutbildning.

För mer information om kören, se: www.stockholmsjunger.se

Konserten kommer att filmas.

Kommande konserter

  • Artisten Petter. Hans hand har en klackring, han bär en mörk tröja och en halskedja.
    Fullsatt
    29–31 januari
    170 - 560 kr

    Petter möter Sveriges Radios Symfoniorkester

    För första gången sedan 2013 är det äntligen dags för Petter Alexis Askergren – Petter – att ta plats på Berwaldhallens scen med Sveriges Radios Symfoniorkester och dirigent Hans Ek.
    Läs mer
  • En allvarlig man med axellångt hår i militäruniform blickar ut mot en mörkblå kväll. I händerna håller han NATOs blå flagga med vit kompassrosemblem.
    1 februari
    150 kr

    Arméchefens konsert ALLIED

    Arméchefen och Arméns musikkår bjuder in till ALLIED – en musikalisk hyllning till allians, vänskap och gemensamt ansvar.
    Läs mer & biljetter
  • Bild på en porträttbyst i marmor av en kvinna med slöja framför ansiktet. Bakgrunden är mörkt röd och man kan ana noter.
    Fullsatt
    6–7 februari
    130 - 475 kr

    Mozarts Requiem

    Förste gästdirigent Maxim Emelyanychev leder Radiosymfonikerna och Radiokören i Wolfgang Amadeus Mozarts mäktiga och ikoniska dödsmässa. Dessutom John Adams repetitiva och pulserande Shaker Loops som följs av den svenska premiären av skotske kompositören James MacMillans Composed in August.
    Läs mer
  • Fullsatt
    7 februari
    100 - 420 kr

    Extrainsatt! Mozarts Requiem

    Extrainsatt Mozarts Requiem på grund av högt publiktryck! Förste gästdirigent Maxim Emelyanychev leder Radiosymfonikerna och Radiokören i Wolfgang Amadeus Mozarts mäktiga och ikoniska dödsmässa Requiem.
    Läs mer