Chamber Unplugged - Amy Beach

Kom närmare musiken – och musikerna – med Chamber Unplugged. Musiker ur Radiokören och Radiosymfonikerna bjuder på kammarmusik i Radiohusets Studio 2, en intim och engagerande konsertupplevelse. Möt våren till musik av Amy Beach, en under många år bortglömd amerikansk tonsättare och pianist som nu är på väg att återupptäckas.

Säsong 2017/2018
Datum har passerat
1 tim

Amy Beach var USA:s första kvinnliga tonsättare av konstmusik som fick stort genomslag, både i hemlandet och internationellt. Hon var mycket populär under sin livstid men föll i sedan i glömska. På senare tid har hon åter börjat uppmärksammas. Hennes sånger var särskilt omtyckta, samt hennes symfoni från 1896. Hon skrev även en del kammarmusik, varav hennes Pianokvintett i fiss-moll och Tema och variationer för flöjt och stråkkvartett framförs här. Beachs romantiska läggning är tydlig i båda verken, likaså hennes begåvning för vackra melodier och skickliga arrangemang.

Kommande konserter

  • Rick Stotijn, Rebecka Törnqvist och Esa-Pekka Salonen är inklippta mot en "sotig" bakgrund. Bilden är svartvit, med undantag för en gul rektangel i övre höger hörn - en referens till Eva Dahlgrens skiva Jag vill se min älskade komma från det vilda.
    10 december

    Retrospektiv: Salonen

    Esa-Pekka Salonen har fått fria händer i den här konserten där gränser både mellan då och nu och mellan genrer har suddats ut.
    Läs mer
  • Fåtal platser kvar
    12–13 december
    170 - 560 kr

    Bachs Juloratorium del 1–3

    Kom i julstämning med ett av de mest älskade och klassiska julverken tillsammans med Radiokören och Sveriges Radios Symfoniorkester.
    Läs mer & biljetter
  • Fullsatt
    17–19 december
    130 - 475 kr

    Julkonsert 2025

    I Berwaldhallen firas julen med Sveriges Radios Symfoniorkester och Radiokören som tillsammans med dirigent Anna-Maria Helsing och trumpetaren, tillika Klassiska artisten i P2, Ellinor Bengtson bjuder på stämningsfull julmusik från den klassiska repertoaren.
    Läs mer
  • Nils Landgren i mitten omgiven av musiker.
    Fullsatt
    21 december
    130 - 475 kr

    Nils Landgren Christmas with My Friends 2025

    Få kan fånga julens stämning lika varmt och innerligt som Nils Landgren och hans vänner. När några av landets bästa sångare och instrumentalister bjuder in till ett musikaliskt julmys görs det med en mix av såväl kända julörhängen som oväntade överraskningar.
    Läs mer