Chamber Unplugged - Amy Beach

Kom närmare musiken – och musikerna – med Chamber Unplugged. Musiker ur Radiokören och Radiosymfonikerna bjuder på kammarmusik i Radiohusets Studio 2, en intim och engagerande konsertupplevelse. Möt våren till musik av Amy Beach, en under många år bortglömd amerikansk tonsättare och pianist som nu är på väg att återupptäckas.

Säsong 2017/2018
Datum har passerat
1 tim

Amy Beach var USA:s första kvinnliga tonsättare av konstmusik som fick stort genomslag, både i hemlandet och internationellt. Hon var mycket populär under sin livstid men föll i sedan i glömska. På senare tid har hon åter börjat uppmärksammas. Hennes sånger var särskilt omtyckta, samt hennes symfoni från 1896. Hon skrev även en del kammarmusik, varav hennes Pianokvintett i fiss-moll och Tema och variationer för flöjt och stråkkvartett framförs här. Beachs romantiska läggning är tydlig i båda verken, likaså hennes begåvning för vackra melodier och skickliga arrangemang.

Kommande konserter

  • Fåtal platser kvar
    25 augusti
    350 - 650 kr

    Passion och protest

    Tjeckiska Filharmonikerna intar Östersjöfestivalen! Under Semyon Bychkovs ledning framförs Sjostakovitjs första violinkonsert med Karen Gomyo som på grund av sjukdom ersätter Janine Jansen, följd av Dvořáks sjunde symfoni – en av kompositörens mest dramatiska och koncentrerade.
    Läs mer & biljetter
  • Fåtal platser kvar
    26 augusti
    350 - 650 kr

    Drömmar om frihet

    Upplev sydkoreanske stjärnskottet tillika pianisten Yunchan Lim i svensk debut tillsammans med Tjeckiska Filharmonikerna och Semyon Bychkov! Ravels älskade första pianokonsert möter Smetanas Má Vlast, ett storslaget epos om Böhmens natur, historia och själ.
    Läs mer & biljetter
  • Fullsatt
    27 augusti
    275 kr

    Berwalds septett och Dvořáks stråkserenad i Drottning Silvias Konsertsal

    Musiker ur Tjeckiska filharmonikerna och Sveriges Radios Symfoniorkester framför kammarmusikaliska mästerverk av Franz Berwald och Antonín Dvořák, i Drottning Silvias konsertsal.
    Läs mer
  • Fåtal platser kvar
    27 augusti
    350 - 650 kr

    Bortom barocken

    Östersjödagen bjuder på barockens pärlor när Jakub Józef Orliński och Il Pomo d’Oro återvänder med musik av bland andra Monteverdi, Caccini och Frescobaldi, men också återupptäckta kompositörer och verk.
    Läs mer & biljetter