Ana Moura

Säsong 2022/2023
Datum har passerat
Berwaldhallen
1 tim 30 min utan paus

>Ana Moura är en av Portugals mest framgångsrika artister. Samtidigt är hon en av världens främsta fadosångerskor. Högaktuell med nytt kritikerrosat album kommer hon till Berwaldhallen i vår.

Nya skivan ”Casa Guilhermina” släpptes den 11 nov och är en kreativ smältdegel där Moura återigen förnyar fadon och tar den vidare med hjälp av influenser från angolansk kizomba, brasiliansk samba och tropical pop.
Fadon, som ibland kallats Portugals svar på bluesen med sin passionerade svärta och sitt starka uttryck, har genom artister som Moura och Maritza, fadons absoluta toppnamn, erövrat konserthusen världen över och fått en stor publik.
Den 28 maj ser vi fram emot ett unikt möte med en av fadons största på Berwaldhallen, en perfekt lämpad spelplats för att ge rättvisa åt fadons intimitet och krävande lyhördhet i samspelet mellan sångare, musiker och publik, det kommer bli något utöver det vanliga, det är vi säkra på!
Ana Moura är en av Portugals mest framgångsrika artister. Samtidigt är hon en av världens främsta fadosångerskor. Nya skivan ”Casa Guilhermina” släpptes precis (11 nov) och är en kreativ smältdegel där Moura återigen förnyar fadon och tar den vidare med influenser från kizomba, samba och brasiliansk tropical.
Fadon, som ibland kallats Portugals svar på bluesen med sin passionerade svärta och sitt starka uttryck, har genom artister som Moura och Maritza, fadons absoluta toppnamn, erövrat konserthusen världen över och fått en stor publik. Moura har sålt över 1 miljon skivor och förärats med nästan ett dussin utmärkelser, som bland annat omfattar två Golden Globes, två Amália utmärkelser och det prestigefyllda priset ”Best Artist” av musiktidningen Songlines. Ovanpå detta har hon dessutom samarbetat med musikikoner som Prince, Rolling Stones, Caetano Veloso, Gilberto Gil och Herbie Hancock.
Moura är, liksom alla stora fadosångare, skolad på fadoklubbarna i Portugal, bland dem den mest prestigefyllda av dem alla: Maria da Fés ”Sr Vinho” i Lissabon. Det var här hon träffade Jorge Fernando, själv en framstående sångare och i många år den kända fadosångerskan Amália Rodrigues klassiska gitarrist. Han blev Mouras mentor, ackompanjatör och främste samarbetspartner. Tillsammans har de producerat flera kritikerhyllade och bästsäljande album.
Den 28 maj ser vi fram emot ett unikt möte med en av fadons största på Berwaldhallen, en perfekt lämpad spelplats för att ge rättvisa åt fadons intimitet och krävande lyhördhet i samspelet mellan sångare, musiker och publik, det kommer bli något utöver det vanliga, det är vi säkra på!

Extern arrangör: YOF Creative Partners AB

Kommande konserter

  • Fåtal platser kvar
    7, 8, 10 maj
    130 - 475 kr

    Carmina Burana

    Carl Orffs ikoniska kantat Carmina Burana med Yi-Chen Lin, Radiokören och solisterna Karolina Bengtsson, Tobias Westman och David Risberg.
    Läs mer & biljetter
  • Fåtal platser kvar
    9 maj
    130 - 475 kr

    Carmina Burana & Emmy Lindströms Rösaring

    Carl Orffs ikoniska kantat Carmina Burana och uruppförande av Emmy Lindströms Rösaring – konsert för orkester.
    Läs mer & biljetter
  • Kören Team Putte klädda i vitt på Berwaldhallens scen och körläktare. I nedre vänster hörn är Putte, Linda Pritchard och Charlie King inklippta.
    Fåtal platser kvar
    11 maj
    240 - 450 kr

    Team Putte med Linda Pritchard & Charlie King

    Det är återigen dags för konsert med Sveriges största kör – Team Putte. Slå dig ner i Berwaldhallens sköna fåtöljer och dras...
    Läs mer & biljetter
  • 14-15 maj
    100 - 420 kr

    Daniel Handsworth i Mozarts fagottkonsert

    Malin Broman leder denna konsert från sin konsertmästarstol och Sveriges Radios Symfoniorkesters egen Daniel Handsworth är solist i Mozarts fagottkonsert.
    Läs mer & biljetter