Ana Moura

Säsong 2022/2023
Datum har passerat
Berwaldhallen
1 tim 30 min utan paus

>Ana Moura är en av Portugals mest framgångsrika artister. Samtidigt är hon en av världens främsta fadosångerskor. Högaktuell med nytt kritikerrosat album kommer hon till Berwaldhallen i vår.

Nya skivan ”Casa Guilhermina” släpptes den 11 nov och är en kreativ smältdegel där Moura återigen förnyar fadon och tar den vidare med hjälp av influenser från angolansk kizomba, brasiliansk samba och tropical pop.
Fadon, som ibland kallats Portugals svar på bluesen med sin passionerade svärta och sitt starka uttryck, har genom artister som Moura och Maritza, fadons absoluta toppnamn, erövrat konserthusen världen över och fått en stor publik.
Den 28 maj ser vi fram emot ett unikt möte med en av fadons största på Berwaldhallen, en perfekt lämpad spelplats för att ge rättvisa åt fadons intimitet och krävande lyhördhet i samspelet mellan sångare, musiker och publik, det kommer bli något utöver det vanliga, det är vi säkra på!
Ana Moura är en av Portugals mest framgångsrika artister. Samtidigt är hon en av världens främsta fadosångerskor. Nya skivan ”Casa Guilhermina” släpptes precis (11 nov) och är en kreativ smältdegel där Moura återigen förnyar fadon och tar den vidare med influenser från kizomba, samba och brasiliansk tropical.
Fadon, som ibland kallats Portugals svar på bluesen med sin passionerade svärta och sitt starka uttryck, har genom artister som Moura och Maritza, fadons absoluta toppnamn, erövrat konserthusen världen över och fått en stor publik. Moura har sålt över 1 miljon skivor och förärats med nästan ett dussin utmärkelser, som bland annat omfattar två Golden Globes, två Amália utmärkelser och det prestigefyllda priset ”Best Artist” av musiktidningen Songlines. Ovanpå detta har hon dessutom samarbetat med musikikoner som Prince, Rolling Stones, Caetano Veloso, Gilberto Gil och Herbie Hancock.
Moura är, liksom alla stora fadosångare, skolad på fadoklubbarna i Portugal, bland dem den mest prestigefyllda av dem alla: Maria da Fés ”Sr Vinho” i Lissabon. Det var här hon träffade Jorge Fernando, själv en framstående sångare och i många år den kända fadosångerskan Amália Rodrigues klassiska gitarrist. Han blev Mouras mentor, ackompanjatör och främste samarbetspartner. Tillsammans har de producerat flera kritikerhyllade och bästsäljande album.
Den 28 maj ser vi fram emot ett unikt möte med en av fadons största på Berwaldhallen, en perfekt lämpad spelplats för att ge rättvisa åt fadons intimitet och krävande lyhördhet i samspelet mellan sångare, musiker och publik, det kommer bli något utöver det vanliga, det är vi säkra på!

Extern arrangör: YOF Creative Partners AB

Kommande konserter

  • NDR Elbphilharmonie Orchester
    28 augusti
    450 - 750 kr

    Mästerverk av Bruch och Brahms med NDR Elbphilharmonie Orchester

    Elbfilharmoniorkestern gör ett sällsynt Sverigebesök under Östersjöfestivalens premiärkväll. Med sig har de stjärnviolinisten María Dueñas och sin chefsdirigent Alan Gilbert.
    Läs mer & biljetter
  • Anna von Hausswolff och Mikael Karlsson
    29 augusti
    350 - 650 kr

    Mörker & Extas med Karlsson & von Hausswolff

    Upplev en kväll där det sköna och skrämmande möts. För Östersjöfestivalen har Anna von Hausswolff och Mikael Karlsson skapat stycket Grand Guignol som de uruppför med Radiosymfonikerna och Radiokören under ledning av Omer Meir Wellber.
    Läs mer & biljetter
  • Violinisten Reanud Capucon står med sin fiol lutad mot en vägg. I bakgrunden syns Gustav Mahler Jugend Orchester spelandes i en kyrkosal. Bilden ramas in av Östersjöfestivalens grafik i svart och orange.
    30 augusti
    350 - 650 kr

    Korngold & Tjajkovskij med Gustav Mahler Jugendorchester

    Få en glimt av morgondagens ledande musiker när Europas främsta ungdomsorkester kommer till Berwaldhallen. De gästas av den franske violinisten Renaud Capuçon och leds av Radiosymfonikernas tidigare chefsdirigent Manfred Honeck.
    Läs mer & biljetter
  • Dekorativ bild, en träbåt på havet.
    31 augusti
    180 kr

    Sonia och drömmen om havet

    Sonia är en skicklig skeppsbyggare som är rädd för havet. Följ med på hennes äventyr i denna familjeföreställning som visas under Familjedagen!
    Läs mer & biljetter