arrow

Pressbilder

Här hittar du pressbilder efter respektive konsert och evenemang. Om länkarna inte skulle fungera två timmar efter konserten kontakta den fotograf som anges. Glöm inte att uppge fotografens namn, där det finns angivet, vid publicering.

KONSERTER VÅREN 2018

SCHUMANN & HINDEMITH
Onsdag 24 januari kl 18.00

Sveriges Radios Symfoniorkester
Daniel Harding dirigent
Frank Peter Zimmerman violin
ROBERT SCHUMANN: Fantasi för violin och orkester
PAUL HINDEMITH: Kammarmusik nr 4
ROBERT SCHUMANN: Symfoni nr 4

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Arne Hyckenberg)


72 ÄNGLAR

Lördag 20 januari kl 15.00

Radiokören
Raschèr Quartet
Peter Dijkstra dirigent
LERA AUERBACH: 72 Angels, ffg i Sverige


BERWALD & ATTERBERG

Torsdag 18 januari kl 19.00

Sveriges Radios Symfoniorkester
Jaime Martín dirigent
Jakob Koranyi cello
FRANZ BERWALD: Uvertyr till Estrella de Soria
KURT ATTERBERG: Cellokonsert
ANTONÍN DVOŘÁK: Symfoni nr 6

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Arne Hyckenberg)


ORATORIUM AV HÄNDEL

Fredag 12 januari kl 19.00

Sveriges Radios Symfoniorkester
Emmanuelle Haïm dirigent
Sandrine Piau sopran
Inga Kalna sopran
Romina Basso kontraalt
Michael Spyres tenor
GEORG FRIEDRICH HÄNDEL: Tidens och insiktens triumf, oratorium

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Arne Hyckenberg)

KONSERTER HÖSTEN 2017

TRETTONDAGSKONSERT
Fredag 5 januari kl 19.00
Sveriges Radios Symfoniorkester
Radiokören
Ida Falk-Winland, sopran
Joachim Bäckström, tenor
Ola Eliasson, baryton
Sofia Jannok, sångerska
Ella Pettersson, värd
Malin Jacobson Båth, värd

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Arne Hyckenberg)


JULKONSERT

Onsdag 20 december kl 18.00
Sveriges Radios Symfoniorkester
Radiokören
Adolf Fredriks Musikklasser
Cathrine Winnes dirigent

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Arne Hyckenberg)


BEETHOVEN & TURNAGE

Torsdag 14 december kl 19.00
Sveriges Radios Symfoniorkester
Daniel Harding dirigent
Håkan Hardenberger trumpet
MARK-ANTHONY TURNAGE: Håkan
LUDWIG VAN BEETHOVEN: Symfoni nr 6, Pastoralsymfoni

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Arne Hyckenberg)


LUCIAKONSERT

Söndag 10 december kl 16.00
Nacka Musikklasser
Hanna von Spreti sångerska
Rennie Mirro skådespelare och dansare
Jul- och luciasånger framförs av
Nacka Musikklasser med gästartister

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Arne Hyckenberg)


FINLAND 100 ÅR – GALAKONSERT

Torsdag 7 december kl 19.00
Sveriges Radios Symfoniorkester
Radiokören
Jukka-Pekka Saraste dirigent
Karita Mattila sopran
KAIJA SAARIAHO: Ciel d’hiver
LEEVI MADETOJA: Lintu sininen
Luulit, ma katselin sua
JEAN SIBELIUS: Illalle Arioso, Flickan kom ifrån sin älsklings möte, Våren flyktar hastigt
JEAN SIBELIUS: Symfoni nr 5
JEAN SIBELIUS: Finlandia

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Arne Hyckenberg)


CHAMBER UNPLUGGED

Måndag 4 december kl 12.00
Sofia Niklasson sopran
Elin Lannemyr alt
Christiane Höjlund alt
Thomas Köll tenor
Johan Pejler bas
CARLO GESUALDO
JOHANN SEBASTIAN BACH
ADVENTS- OCH JULSÅNGER

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Arne Hyckenberg)


DET ÄR EN ROS UTSPRUNGEN

Lördag 2 december kl 15.00
Engelbrektskyrkan
Radiokören
Martina Batic dirigent
KOMITAS: Miserere
GIOVANNI PIERLUIGI DA PALESTRINA: Alma redemptoris mater
DAMIJAN MOČNIK: Alma redemptoris mater
KOMITAS: Ararich Luso
JACOBUS GALLUS: Ecce, Domino, veniet
KOMITAS: Amen, Holy is the father
WILLIAM HAWLEY: Flos ut rosa floruit
JACOBUS GALLUS: Laetamini cum Jerusalem
KOMITAS: Sanctus
KATARINA PUSTINEK RAKAR: Uruppförande
JAN SANDSTRÖM: Det är en ros utsprungen
VALENTYN SILVESTROV: Ur Four Liturgical songs
VALENTYN SILVESTROV: Ave Maria

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Arne Hyckenberg)


ALLAN PETTERSSON & ROBERT SCHUMANN

Fredag 1 december kl 19.00
Sveriges Radios Symfoniorkester
Daniel Harding dirigent
Maximilian Hornung, cello
ROBERT SCHUMANN: Cellokonsert
ALLAN PETTERSSON: Symfoni nr 7

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Arne Hyckenberg)


VAUGHAN WILLIAMS & RAUTAVAARA

Onsdag 22 november kl 18.00
Sveriges Radios Symfoniorkester
Dalia Stasevska dirigent
Emmanuel Laville oboe
ZOLTAN KODÁLY: Danser från Galanta
RALPH VAUGHAN WILLIAMS: Oboekonsert
EINOJUHANI RAUTAVAARA: Cantus Arcticus

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Mikael Grönberg/Sveriges Radio)


SVENSKA STJÄRNOR: E.S.T SYMPHONY

Torsdag 16 november kl 19.00
Sveriges Radios Symfoniorkester
Hans Ek dirigent
Dan Berglund bas
Magnus Öström trummor
Marius Neset sax
Magnus Broo trumpet
Helge Lien piano
Johan Lindström pedal steel

Esbjörn Svenssons musik framförs i olika arrangemang och sviter av Radiosymfonikerna tillsammans med några av dagens främsta jazzsolister.

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Arne Hyckenberg)


CHAMBER UNPLUGGED – ROBERT OCH CLARA SCHUMANN

Måndag 13 november kl 12.00
Radiohuset Studio 2
Bengt Rosengren oboe
Therés Löf piano
CLARA OCH ROBERT SCHUMANN:
Romanser för oboe och piano, pianostycken
samt Adagio och Allegro för piano och oboe

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Arne Hyckenberg)


SVEN-DAVID SANDSTRÖM 75 ÅR

Fredag 10 november kl 19.00
Sveriges Radios Symfoniorkester
Omer Meir Wellber dirigent
Peter Friis-Johansson piano
JOSEPH HAYDN: Symfoni nr 4
SVEN-DAVID SANDSTRÖM: Five Pieces for Piano and Orchestra
ALFRED SCHNITTKE: Moz-Art à la Haydn
DMITRIJ SJOSTAKOVITJ: Symfoni nr 9

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Mattias Ahlm/Sveriges Radio)


BEETHOVENS MISSA SOLEMNIS

Torsdag 9 november kl 19.00
Svenska Kammarorkestern
Radiokören
Thomas Dausgaard dirigent
Malin Christensson sopran
Kristina Hammarström alt
Michael Weinius tenor
Josef Wagner bas
LUDWIG VAN BEETHOVEN: Missa Solemnis

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Arne Hyckenberg)


BYSTRÖM & GRIEG

Torsdag 26 oktober kl 19.00
Sveriges Radios Symfoniorkester
Pablo Heras-Casado dirigent
Víkingur Ólafsson piano
BRITTA BYSTRÖM: Segelnde Stadt
EDVARD GRIEG: Pianokonsert
ROBERT SCHUMANN: Symfoni nr 3

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Arne Hyckenberg)


BYSTRÖM & BRUCKNER

Fredag 20 oktober kl 19.00
Sveriges Radios Symfoniorkester
David Afkham dirigent
Malin Broman viola/violin
Rick Stotijn kontrabas
BRITTA BYSTRÖM: Infinite Rooms, uruppförande
ANTON BRUCKNER: Symfoni nr 3

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Mattias Ahlm/Sveriges Radio)


MAIER-RÖNTGEN, KREISLER & GRIEG

Onsdag 18 oktober kl 18.00
Christian Svarfvar violin
Henrik Måwe piano
AMANDA MAIER-RÖNTGEN: Violinsonat h-moll
FRITZ KREISLER: Introduktion och allegro
EDVARD GRIEG: Violinsonat nr 2 G-dur

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Arne Hyckenberg)


JACOB MÜHLRADS KADDISH

Lördag 14 oktober kl 16.00 och 19.00
Radiokören
Peter Dijkstra dirigent
Eva Dahlgren solist
Fredrik Malmberg orgel
Mime Brinkmann gamba
Keren Bruce gamba
Björg Ollen blockflöjt
Olle Torssander blockflöjt

JOHANN SEBASTIAN BACH: Kantat 106, “Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit“
ARNST KRENEK: Lamentatio Jeremiae Prophetae
MAIJA EINFELDE: Lux Aeterna
JACOB MÜHLRAD: Kaddish, uruppförande

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Arne Hyckenberg)


BRAHMS & DUTILLEUX

Torsdag 12 oktober kl 19.00
Sveriges Radios Symfoniorkester
Lionel Bringuier dirigent
Francesco Piemontesi piano
JOHANNES BRAHMS: Variationer över
ett tema av Joseph Haydn
HENRI DUTILLEUX: Symfoni nr 1
JOHANNES BRAHMS: Pianokonsert nr 1

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Arne Hyckenberg)


KAMMARMUSIK BRITTA BYSTRÖM
Onsdag 11 oktober kl 18.00
Malin Broman violin
Chris Parkes valthorn
Simon Crawford-Phillips piano
JÖRG WIDMANN Air för solohorn
JOHANNES BRAHMS Violinsonat d-moll, op 108
BRITTA BYSTRÖM: Diagonal Musik, horntrio, uruppförande

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Mikael Grönberg/Sveriges Radio)


SCORE – ORCHESTRAL GAME MUSIC

Torsdag 5 oktober kl 19.00
Sveriges Radios Symfoniorkester
Charles Hazlewood dirigent
Sabina Zweiacker solist
Orvar Säfström presentatör

Spelmusik från bland annat Horizon Zero Dawn, Battlefield, Skyrim, Final Fantasy och Assassin’s Creed

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Arne Hyckenberg)


CHAMBER UNPLUGGED – SAARIAHO, MAZZOLI OCH LINDSTRÖM

Måndag 2 oktober kl 12.00
Julia Crowell, flöjt
Sofie Sunnerstam, violin
Riikka Repo, viola
Astrid Lindell, cello
Kaija Saariaho, Laconisme de l’Aile
Missy Mazzoli, Lies You Can Believe In
Emmy Lindström, Sånger till Emelie

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Arne Hyckenberg)


GUBAJDULINA & STRAUSS

Fredag 29 september kl 19.00
Sveriges Radios Symfoniorkester
Juraj Valčuha dirigent
Lawrence Power viola
ANATOLIJ LJADOV: Den förtrollade sjön
SOFIA GUBAJDULINA: Violakonsert
RICHARD STRAUSS: Also sprach Zarathustra

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Mattias Ahlm/Sveriges Radio)


KAMMARMUSIK SOFIA GUBAJDULINA

Onsdag 27 september kl 18.00
Andrej Power violin
Lawrence Power viola
Malin Broman, violin
Malin William-Olsson, violin
Johannes Rostamo cello
Rick Stotijn kontrabas
Simon Crawford Philips piano

BRETT DEAN: Voices of Angels
SOFIA GUBAJDULINA: Meditation över en
Bach-koral, Vor deinen Thron tret ich hiermit

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Mikael Grönberg/Sveriges Radio)


MAHLER & SAARIAHO

Torsdag 21 september kl 19.00
Sveriges Radios Symfoniorkester
Daniel Harding dirigent
Xavier de Maistre harpa
KAIJA SAARIAHO: Trans, uruppförande
GUSTAV MAHLER: Symfoni nr 5

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Arne Hyckenberg)


FINLAND 100 ÅR – SIBELIUS & SALLINEN

Onsdag 13 september kl 18.00
Sveriges Radios Symfoniorkester
Klaus Mäkelä dirigent
Jan-Erik Gustavsson cello
SAULI ZINOVJEV: Batteria
AULIS SALLINEN: Nocturnal Dances of
Don Juanquixote
JEAN SIBELIUS: Symfoni nr 7

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Arne Hyckenberg)


BLOMSTEDT 90 ÅR

Fredag 8 september kl 19.00
Sveriges Radios Symfoniorkester
Herbert Blomstedt hedersdirigent
LUDWIG VAN BEETHOVEN: Symfoni nr 3, Eroica
RICHARD STRAUSS: Tod und Verklärung
RICHARD WAGNER: Uvertyr till Tannhäuser

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Arne Hyckenberg)


CHAMBER UNPLUGGED

Måndag 4 september kl 12.00
Studio 2 Radiohuset
Trio Bandarco:
Daniel Frankel violin
Emma Nyberg kontrabas
Jens Lundberg bandoneon

Finsk och argentinsk tango

Här hittar du pressbilder ca två timmar efter konsert (Foto: Arne Hyckenberg)

Mattias Ahlm/Sveriges Radio, 070- 862 77 29
Mikael Grönberg/Sveriges Radio, 070-354 71 57
Arne Hyckenberg, 070-722 01 10
Stina Gullander, 070-787 16 80