arrow

Om Berwaldhallen

Konserthuset Berwaldhallen, med Sveriges Radios Symfoniorkester och Radiokören, är en del av Sveriges Radio och en av landets viktigaste kulturinstitutioner med räckvidd långt utanför landets gränser.

Berwaldhallen. Foto: Arne Hyckenberg.

Berwaldhallen är hemmascen för de två ensemblerna Sveriges Radios Symfoniorkester och Radiokören, som båda tillhör de yppersta i Europa inom sina respektive fält. Genom turnéer och framträdanden världen över, har de även blivit viktiga ambassadörer för svensk musik och kultur utomlands. Årligen ges cirka 100 konserter –  i Berwaldhallen och på turnéer och varje sommar arrangeras Östersjöfestivalen här. Samtliga konserter sänds i Sveriges Radio, de flesta i P2, samt runtom och utanför Europa via EBU, European Broadcasting Union.

Tack vare Radiokören och Radiosymfonikerna kan Sveriges Radio erbjuda sina lyssnare ett kvalitativt kulturutbud. Genom direktsändning kan alla få tillgång till konstmusik av mycket hög kvalitet och musikupplevelser som annars skulle vara svåra att nå.

Berwaldhallen invigdes hösten 1979. Inför bygget väcktes stora protester. Det skulle inte få synas för mycket över marknivån. Därför är konserthuset nedsprängt, så att 2/3 delar ligger under marknivå. Konserthuset är ritat av arkitekterna Erik Ahnborg och Sune Lindström. Två år efter invigningen tilldelades konserthuset det prestigefyllda arkitektoniska priset Europa Nostra 1981 Diploma of Merit ”för ett anmärkningsvärt känsligt utformat konserthus”.

Berwaldhallen är även en efterfrågad konsertscen för externa arrangörer och utöver våra egna konserter och evenemang, äger årligen ett stort antal konserter, bolagsstämmor och andra evenemang, rum i Berwaldhallen.

I Nutida Musiks häfte nr 2, år 1979 kan man läsa om Radioorkesterns nöd och lidande före Berwaldhallens tillkomst. Orkestern, då endast 45 musiker, förde en ambulerande tillvaro – oftast i Musikaliska Akademien vid Nybroplan, i Konserthuset på Hötorget eller i Cirkus på Djurgården.

Läs om Berwaldhallens historia

Medarbetare

arrow

Vakant

Kör- och orkesterchef

Dace Vinklere

Inspicient, orkester

dace.vinklere@sverigesradio.se

Pernilla Wilhelmsdotter Melin

Inspicient, kör

pernilla.wilhelmsdotter_melin@sverigesradio.se

Katarina Netsman

Administrativ chef

katarina.netsman@sverigesradio.se

Marita Norén

Ekonomiassistent

marita.norén@sverigesradio.se

Frans Wallenberg

Vaktmästare

frans.wallenberg@sverigesradio.se

Karin Adolfsson

Marknads- och försäljningschef

karin.adolfsson@sverigesradio.se
Maryam Madaresi. Foto: Bo Söderström

Maryam Madaresi

Försäljningsansvarig

maryam.madaresi@sverigesradio.se
Karl Thorson. Foto: Bo Söderström

Karl Thorson

Press- & PR-ansvarig

karl.thorson@sverigesradio.se

Katarina Huss

Säljare

katarina.huss@sverigesradio.se

Kristina Högberg

Säljare

kristina.hogberg@sverigesradio.se

Douglas Netzel

Säljare

douglas.netzel@sverigesradio.se

Ulrica Stjernqvist

Webbredaktör

ulrica.stjernqvist@sverigesradio.se
VISA ALLA

Hanns Rodell

Programchef orkester

hanns.rodell@sverigesradio.se

Arne Lundmark

Programchef kör

arne.lundmark@sverigesradio.se

Gerd Björnung

Programchef Evenemang

gerd.bjornung@sverigesradio.se

Jan B Larsson

Producent

jan.b.larsson@sverigesradio.se

Carrie Budelman

Producent

carrie.budelman@sverigesradio.se

Kajsa Hallhagen

Projektledare Östersjöfestivalen

kajsa.hallhagen@sverigesradio.se

Kristina Westman

Produktionsledare och Turnésamordnare

kristina.westman@sverigesradio.se

Henrik Nilsson

Produktionsledare

henrik.nilsson@sverigesradio.se

Karin Lewinson

Informatör

karin.lewinson@sverigesradio.se

Margareta Holdar Davidsson

Musik- och orkesterbibliotekarie

margareta.holdar_davidsson@sverigesradio.se

Fredrik Råström

Orkesterbibliotekarie

fredrik.rastrom@sverigesradio.se

Evabritt Selén

Musik- och körbibliotekarie

evabritt.selen@sverigesradio.se
VISA ALLA

Helena Wessman

Konserthuschef

helena.wessman@sverigesradio.se

Jessica Landberg

Scenmästare

jessica.landberg@sverigesradio.se

Elias Bredefeldt

Scentekniker

elias.bredefeldt@sverigesradio.se

Jens Jirvik

Scentekniker

jens.jirvik@sverigesradio.se

Olof Moria

Scentekniker

olof.moria@sverigesradio.se

Mats Ferner

Instrumenttekniker

mats.ferner@sverigesradio.se

Edgar Lips

Instrumenttekniker

edgar.lips@sverigesradio.se

Rolf Ohlsson

Instrumenttekniker

rolf.ohlsson@sverigesradio.se
VISA ALLA

Eva Ericsson Rydberg

Koordinator

eva.ericsson-rydberg@sverigesradio.se